0-6 Ay Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

In Bebek Bakımı

İlk defa anne olduysanız, bebeğiniz nasıl besleyeceğiniz konusunda endişeye düşebilirsiniz. Onun sağlıklı olması için tam beslenmesi gerektiğinin farkındasınızdır, ancak hangi besinler vermeniz gerektiği konusunda emin değilsinizdir. Özelikle 4-6 aylık dönemden sonra yani ek gıdaya geçiş döneminde bocalayabilirsiniz. Sizlere bu yazımız ile 0 ile 6 ay arasındaki bebeklerinizi nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında yardımcı olacağız.

0-2 arası bebeklerde beslenme;

Bu aylar arasında öncelikli olarak bebeğinize anne sütü vermeniz gerekir. Emzirme aralıklarınız 3 saat olmalıdır. Ancak bebeğiniz bu kadar bekleyemeyebilir. Bu nedenle sık sık emzirmenizde yani ağladıkça emzirmenizde fayda vardır. Eğer anne sütünüz az geliyorsa ya da hiç yoksa, hazır mamaları kullanabilirsiniz. Bunları, bebeğinizin kilosuna göre ayarlamanız gerekir. Mamaların üzerinde kaç ölçek yapmanız gerektiği yazacaktır.

3 ve 4 ay arası bebeklerde beslenme;

Bu aylada yine anne sütü ön plandadır ve öncelikli olarak verilmelidir. Bebeğiniz henüz diğer gıdalarla tanışmadığı için ana besin kaynağı süttür. Ancak 4. Aydan sonra süt miktarınızda azalma olabilir. Bunun nedeni vücudunuzun kendini, bebeğinizin emme sıklığına göre ayarlamasıdır. Bu durumda bebeğiniz sütünüzden doymuyorsa, hazır mamalardan ek olarak verebilirsiniz.

4. aydan itibaren bebeğinizi meyve suları ile tanıştırabilirsiniz. Meyvenin kendisini cam bir rende yardımıyla rendeleyin ve rendelediğiniz kısmı tülbent yardımıyla süzerek meyve suyu elde edin. Bu suyu biberonla verebilir ya da emziğini meyve suyuna batırarak yavaş yavaş alıştırabilirsiniz.

5 aylık bebek beslenmesi;

5. ayına gelmiş olan bebeğiniz ile artık sebze çorbasını, muhallebiyi, meyve püresini ve yoğurdu tanıştırabilirsiniz. Ancak bu dönemde de anne sütünün ana öğün olduğunu unutmayın.
Öğle saatlerinde bebeğinize sebze çorbası hazırlayabilirsiniz. Bunun için mevsim sebzelerini haşlayarak çorba hazırlamanız ve püre haline getirmeniz gerekir.
Yoğurt ikindi öğünlerinde verilmelidir. Yoğurdu evde kendiniz mayalayın ve ev yapımı yoğurt yedirin. Ayrıca yoğurdun sade olmasına, içinde hiçbir şey olmamasına özen gösterin.
Meyve püresi ise günde 1 öğün, mevsim meyvelerinden hazırlanarak verilmelidir.
Pirinç unundan yapacağınız muhallebiyi ise gece yatmadan önce bebeğinize yedirmeniz ve ardından emzirmeniz, onun gece uykularının düzene girmesini sağlayacaktır.

6 aylık bebeklerde beslenme;

Anne sütü halen bebeğiniz için önemlidir ancak yavaş yavaş diğer besinlerle de tanışması gerekir. Meyce püresi, sebze püresi, yoğurt, muhallebi ve çorbalar öğünlerde verilmelidir. Bebeğinizin bu besinlere alışması için öncelikle 1-2 tatlı kaşığı ile başlamalı, ardından porsiyonları arttırmalısınız. Bebeğinizin günde 4 öğün yemesine özen gösterin.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017