1 Yaş Bebekler İçin Zeka Geliştiren En İyi 6 Oyuncak

In Bebek Gelişimi

Oyuncakların ve kaliteli zaman geçirilerek oynanan oyunların zeka gelişiminde etkisi büyüktür. Bilimsel olarak zekanın %80 kalıtım %20 çevreden etkilendiği ispatlanmıştır. Bu durumda %20 lik kısmı geliştirmek için aileler pek çok yöntem izleyebilirler. Bu yöntemlerden biri de doğru oyuncak seçimidir. 1 yaşa uygun olan eğitici oyuncaklar ve zeka geliştiren oyuncaklar arasında en iyi 6 oyuncağı sizler için seçtik.

Zeka Küpleri

Küçük yaş gruplarına uygun en iyi oyuncaklar zeka küpleridir. Bu eğitici oyuncakların amacı şekil farkındalığı ve birebir eşleştirme özelliğinin kavranmasıdır. Zeka küplerinin her bir yüzeyinde farklı geometrik şekiller yer almaktadır. Bu geometrik şekillerden geçebilecek ufak parçaları çocuk zihninde eşleştirerek bulur. Tüm parçalar küpün içerisine katıldığında oyun tamamlanmaktadır. İlk başlarda çocuklar bunu yapmakta zorlanabilirler. Bu yüzden üç ya da dört şekilli zeka küplerini ilk aşama için tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Üst Üste Geçirilen Bloklar

Bu bloklar genelde silindir şeklindedir ancak farklı şekilleri de mevcuttur. Burada amaç çocuğun büyük-küçük kavramının gelişiminin sağlanmasıdır. Aynı zamanda bu oyuncaklar ile el göz koordinasyonu da desteklenmektedir.  Tüm bloklar doğru şekilde geçirildiğinde oyun tamamlanmaktadır.

Aktivite Masaları

Aktivite masalarının hazırlanmasında temel amaç çocukların yönergeleri algılayabilme ve uygulama gelişiminin desteklenmesidir. Sözlü yönergeler ile çocuklar aktivite masalarındaki oyunlara katılırlar. Genellikle müzikle desteklenen aktivite masaları oldukça başarılı bulunmaktadır.

Bul-Tak Oyuncaklar

Farklı şekillerde tercih edilebilecek Bul-Tak oyuncaklarda verilen nesneler uygun direklere geçirilmektedir. Tüm nesneler uygun alanlara takıldığında oyun tamamlanmaktadır. Bu eğitici oyuncak türünde hem bilişsel gelişim hem de motor gelişim yani kas gelişimi desteklenmektedir. Çok parçalı ve küçük Bul-Tak oyuncaklardan kaçınılması daha doğru olacaktır.

Ahşap Küp Puzzle

Bir yaş için puzzle oyuncaklar tercih edilirken maksimum dört ya da altı parça olmasına özen gösterilmelidir. Daha fazla parçalar bir yaş gelişimi için uygun olmamaktadır. Puzzle oyuncaklar zeka gelişimini destekleyen en önemli oyuncaklar arasında yer almaktadır.

Mini Labirentler

Genelde metal demirden yapılan ve farklı kıvrımlara sahip olan eğitici oyuncaklardır. Bu oyuncaklarda demire geçirilmiş bir boncuk bulunur ve bu boncuk başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar ilerletilir. Mini labirentlerde temel amaç el göz koordinasyonunun desteklenmesidir.

 

Bir yaş grubu için daha pek çok gelişimsel oyuncak mevcuttur. 1 yaş bebekler için zeka geliştiren oyuncak seçerken yukarıdaki kriterlerin göz önünde bulundurulması daha sağlıklı bir seçim yapmanızı sağlayacaktır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn 1 Yaş Bebekler İçin Zeka Geliştiren En İyi 6 Oyuncak

  • Kafamdaki soruların yanıtını bulduğum bir yazı olmuş. 1 yaş bebeklerde oyuncak seçımi konusunda zeka geliştiren oyuncaklar oldukça önemli.

    Teşekkürler…

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017