11 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır

In Bebek Gelişimi

11 aylık bebek, artık etrafındaki her şeyi kavrayabilecek duruma gelmiştir. Hatta sizinle daha net iletişim kurabilir ve bazı kelimeleri artık tam olarak söyleyebilir. Ancak yapabilecekleri bunlarla sınırlı değildir. 11 aylık olan bebeğinizin gelişim hakkındaki detayları paylaşalım;

11 aylık bebek beslenmesi;

11 aylık olan bebeğiniz artık sizinle sofraya oturabilir ve sizin yediklerinizi yiyebilir. Ancak onların yemeklerinin tuzsuz ve baharatsız olmasına özen göstermeniz gerekir. Bununla birlikte artık yemekleriniz fazla azmeden daha büyük lokmalar halinde verebilirsiniz. Bu sayede onun yemek yeme ve çiğneme becerisi yavaş yavaş geliştirebilirsiniz. Bu aylarda yaz meyveleri olan kavun, karpuz, şeftali ve çilek gibi meyveler onu çok mutlu edecektir. Mümkün olduğu kadar kendinin yemesine izin verin ancak sizin gözetiminizde yemesine önem verin.

11 aylık bebek uyku düzeni nasıl olmalıdır;

11 aylık bebek artık daha düzenli şekilde uyuyacaktır. Genel olarak gündüz uykuları azalırken gece uykuları biraz daha artar. Geceleri yaklaşık 10 ile 12 saat arasında uyuyabilir. Gündüzleri sürekli hareket eden ve kirlenen bebeğinizin daha rahat uyuyabilmesi için yatmadan önce banyo yapmasını sağlayabilirsiniz bu sayede bebeğiniz çok daha rahat uyuyacaktır ve gece uyanmaları varsa, azalacaktır.

11 aylık bebek neler yapar;

  • Bu aylarda bebeğiniz artık kendi başına eşyalara tutunarak daha rahat yürüyebilir.

  • 11 aylık bebek artık hayır ve evet kelimelerini net olarak anlayabilir. Onu hayır kelimesine alıştırmanız, gelişiminin sağlıklı olması için çok önemlidir.

  • Bu aylarda bebeğiniz isteklerini ağlamadan anlatabilir ve işaretler yoluyla anlatabilir.

  • Çiş yaptı diyebilir ya da altına çiş yamaktan rahatsız olabilir. Bu durumda bebeğinizin bezinin kuruluk durumuna göre tuvalet eğitimi vermeye başlayabilirsiniz.

  • Bebeğiniz artık sevdiği kişileri ve oyuncakları daha net tanıyabilir.

  • Top gibi çeşitli oyunları karşılıklı olarak oynayabilir.

  • Taklit yoluyla öğrenen bebeğiniz verdiğiniz kesin komutları anlayabilir.

11 aylık bebek gelişimi için neler yapılabilir;

Bu aylarda bebeğiniz takıp çıkarabileceği küpler ya da şekiller alarak zekasının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu ay daha çok zekâ ve el becerilerini geliştirebilecek, kendi ayına uygun oyuncaklar tercih etmeniz ve onunla birlikte oynamanız gerekir.

Bu y bebeğinizle daha net konuşmanız ve sınırlarını daha net anlatmanız gerekir. Neler yapması ve neleri yapmaması gerektiğini konuşarak anlatın. Sizi anladığını fark edebileceksiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017