12 Aylık Bebek Gelişim Nasıl Olmalıdır?

In Bebek Gelişimi

12 aylık bebek, artık çocuk olma yolunda son adımları atma zamanına gelmiştir. Bu ay bebeğiniz yürümeye başlayabilir ve yavaş yavaş konuşmaya başlayabilir. Bu ay bebeğiniz artık ilk yaşına da gireceği için muhtemelen heyecanlısınızdır. 12 aylık bebeğin gelişimi hakkında detayları açıklayalım;

12 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?

12 aylık olan bebeğiniz artık sınırlı olarak yemek yiyecektir. Bu nedenle az ama öze yiyecekler vermeli ve beslenmesinde her ısırığa önem vermelisiniz. Onu besleyici yiyecekler ile doyurmalı ve bu ay kesinlikle öğün atlamamalısınız. Bu ay bebeğinize bal ve inek sütü içirme zamanınız geldi.

12 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır?

12 aylık bebek geceleri 10 ile 12 saat arasında uyur. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kere uyur. Ancak bazı bebekler gündüz uykularını teke düşürebilir. Bu durumda öğlen ve akşam uykularını biraz öne çekmeniz gerekir. Bu sayede bebeğinizin yorgun ve bitkin düşmesine engel olabilirsiniz.

12 aylık bebek neler yapar;

 • Bu ay bebeğiniz artık yürümeye başlayabilir ve sizden destek almadan yürüyebilir.
 • Koltuklara inip çıkması sizi şaşırtmasın çünkü bunu büyük bir hızla yapabilir. Hatta inip çıkmayı oyun haline getirerek eğlenebilir.
 • Kendi bardağından, sizin yardımınız olmadan bir şeyler yiyip içebilir.
 • Sözlü olarak verdiğiniz emirleri anlar ve uygulayabilir.
 • Bu ay bazı kelimeleri net olarak söylemeye başlar ve kelime dağarcığı genişler.
 • Artık tek elini tutuğunuzda adım atabilecek duruma gelmiştir.
 • Anne nerede ve baba nerede sorularına kişilere bakarak cevap verebilir.
 • Anne ve baba gibi kelimeleri daha net söyleyebilir.
 • Artık isteklerini işaretle değil de daha çok söyleyerek anlamaya çalışır.

12 aylık bebek gelişimi için neler yapılabilir;

 • 12 aylık bebek için artık geniş alanlar yaratmanız gerekir. Bu alanların tehlikeli olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bebeğiniz yavaş ya da hızlı yürümeye başlayacaktır.

 • Bebeğinizin yürümeye çalışırken çıplak ayakla olmasına ya da yalnızca çorapla olmasına özen göstermeniz gerekir. Bu sayede ayaklarını daha çok hissedecek ve daha çok yürümek isteyecektir.

 • Bebeğinizi yürürken kendi halinde kalması önemlidir. Bunun için etrafta çarpıp düşebileceği, kafasını çarpabileceği ve çekerek üzerine düşürebileceği hiçbir eşya bulundurmamaya özen göstermeniz gerekir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017