2 Yaş Sendromu Nedir, Nasıl Davranılmalı?

In Bebek Gelişimi, Genel

Belki de çocuğunuz ile ilk sınavınız olarak değerlendirebileceğiniz, belkide sorunsuz geçirebileceğiniz bir dönemdir 2 yaş sendromu. 16 ay sonrasında başlayan ve çoğu çocukta izlenen duygusal değişimlerin davranışlara yansıdırğı “ön ergenlik” yada “erken ergenlik” olarak da tanımlanmaya başlanan bir dönemdir 2 yaş sendromu.

Bu dönemde bebekler artık bebek olma sıfatlarından sıyrılıp çocuk birey olma yolunda hızla ilerlemektedir. Az çok konuşmaya başlayan bebeğiniz hareket kabiliyetini de kazanmış ve etrafı merak ile sürekli kucalamaya başlamış, dünyayı tanımaya başlamıştır. Artık kendi kararlarını uygulamaya başlamış, kararları sorgulandığında da tepkisini göstermeye başlamıştır.

2 yaş sendromu yaşayan çocuklarda hangi davranişlar görülür?

Bu dönemde çocuğunuzda tutarsız davranışlar gözlemleyebilirsiniz. Anne ve baba bağımlılığından az da olsa sıyrılmış olan bebeğiniz hala bazı ihtiyaçlarında sizlere bağımlıdır. Bu nedenle bir gün önce herhangi bir konuda sergilediği davranışı oldukça uyumlu olarak tanımlayabilirken, ertesi gün aynı konuda tam tersi bir tutum sergilediğini gözlemleyebilirsiniz.

İnatlaşma ve hırçınlık bu dönemde sık görülen bir durumdur. Kendiği kararlarda ve isteklerinde inatçı davranışlar sergileyebilir. İsteklerinin onun isteği doğrultusunda gerçekleşmesi amacı ile hırçın, agresif ve saldırgan davranışlar gösterebilir. Sizin isteklerinize karşı sıksık hayır anlamına gelen davranışlarda bulunabilir.

2 yaş sendromu

Ağlama krizleri, bağırma, kafasını ve ellerini yumruk yaparak sert cisimlere vurma, oyuncakları ve diğer cisimleri fırlatma gibi davranışlar da sık sık bu dönemde görülür. Ortada hiçbir sebep yokken çocukğunuz inatçı bir şekilde ağlamaya başlayabilir.

İştah azalması ve yemek yememe yine 2 yaş sendromu çerçevesinde görülen davranışlardan bir tanesidir. Bu zamana kadar severek yediği yemekleri artık yemek istemeyebilir ve elinin tersiyle itekleyebilir. Hatta masasında olmasına bile tahammül edemeyebilir.Yine çocuğunuz sizin saçınızı yada kendi saçlarını çekerek hırçın davranışlarda bulunabilir. Oyuncaklarını veya eşyalarını paylaşmak istememe “ben” odaklı davranışlar sergileyebilir. Bu dönemde çocuklar kakalarını bir parçaları gibi görebilirler. bu nedenle kaka yapmak istememe, kakayı aldırmak istememe gibi durumlar gözlemlenebilir.

2 yaş sendromu yaşayan çocuğa nasıl davranılmalı?

Öncelikle bu dönemin geçici olduğunu ve sergilediği davranışların ona has olmadığı ve bu dönemdeki tüm çocuklarda gözlemlenebileceğini unutmayın…

Sınırlarınızı çizin, onlara rahat davranabilecekleri müdahale etmeyeceğiniz sınırlar belirleyin. hayır kelimesini çok sık kullanmayın. Ancak gerekli olduğu yerlerde mutlaka kullanın.

Bu dönemde gösterilen olumsuz davranışları sert bir şekilde eleştirmeyin, sert tepkiler vermeyin. Olumlu davranışlarını onaylayarak ona anlatmaya çalışın.

Yine bu dönemde çocuğunuzla karşılıklı inatlaşmaya girmeyin. Güvenli sınırlar içerisinde istediği gibi davranmasına izin verin.

Yapması ve yapmaması gerekenleri konuşarak anlatmaya çlışın. Ona karşı sabırlı olun.

Çocuğunuz ağlayarak, vurararak yada bağırarak istediğini yaptırmaya çalışıyorsa bu konuda taviz göstermeyin. Bu konuda ebeveynler tutarlı olmalıdır. Annenin onaylamadığı yada babanın onaylamadığı isteğe, diğer ebeveyn müsamaha göstererek tutarlılığınızı kaybetmeyin. Aynı durumlarda aynı tepkiyi verin.  Bu gibi durumlarda ilgisini başka yönlere çekerek isteği unutmasını sağlayın. Bu amaçla oyunlar oynayabilirsiniz.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için uygun zamanı kollayın. Bu dönemde sert davranışlarla tuvalet eğitimine başlamayın. davranışların biraz yatıştığı dönemde tuvalet eğitimine başlayın.

Onunla konuşun, karşınızdakini bir birey olarak görün ve onunla aynı hizaya gelerek, (çömelerek) göz teması kurarak konuşun. kendisinin yapabileceği işlri kendisinin yapmasını destekleyin.

Yukarıdaki uygulamalara rağmen bu dönemde çocuğunuzla başetme sorunları yaşıyorsanız, profesyonel yardım almayı deneyin. Unutmayın bu davranışlar ve bu dönem geçici bir dönemdir…

 

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017