3-7 Yaş Arası Çocuklarda Problem Çözme Becerileri Nasıl Geliştirilir

In Çocuk Gelişimi

Aileler olarak çocuklarımızın hiçbir şekilde zorlanmaması ve kolay bir hayat yaşaması için elimizden geleni yaparız. Ancak bir çocuğun sağlıklı olarak gelişebilmesi ve kendi sorunlarını çözebilmesi için koruması yaklaşımdan biraz uzak durmak gerekir. Çocuklarda problem çözme becerilerinin geliştirebilmek için karşılaştıkları bir sorunda çözümü söylemek yerine, onun çözümü bulmasına yardım etmek daha doğru olacaktır. Bu noktada aileye düşen çözüm için yönlendirmek ya da çözüm üretebileceği sorular sormak olacaktır.

Çocuklar okul hayatına başladıkları andan itibaren pek çok sorunla karşılaşabilirler. Örneğin; bir arkadaşı ile oyuncağını paylaşmak istemeyebilir, arkadaşı ile problem yaşayabilir ya da arkadaşının oyuncağını elinden almasını izleyebilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuza çözüm sunmak yerine onu doğru yönlendirmek daha doğru olacaktır. Eğer çözümü siz sunarsanız, kendine güveni olmayan ve size bağımlı bir çocuk yetiştirirsiniz.

Çocuklarda problem çözme becerisini geliştirmek için neler yapabilirsiniz?

  • Çocuklarda problem çözme becerisi geliştirmek için atılacak en önemli adım, çocuğunuzun karşılaştığı problemlerde çözüm yolu bulabilmesi için cesaretlendirmek ve onu doğru sorular ile çözüm bulmaya yönlendirmek olacaktır.

  • Çocuğunuzun kendine olan güvenini kazanabilmesi için ona küçük sorumluluklar ve görevler verebilirsiniz. Kendine güveni olan çocuklar, karşılaştıkları problemleri daha kolay çözecektir.

  • Çocuğunuza karşılaştığı problemle iliği ne düşündüğünü sorabilirsiniz. Fikirlerini çok kolay ifade edebilen çocuklar çözüme daha rahat ulaşacaktır.

  • Çocuklarınıza okuduğunuz hikayelerin içindeki olaylarla ilgili sorular sorarak, onun farklı sorunlarda nasıl düşündüğünü öğrenebilir ve sorunlar hakkında düşünmek istemesine yardımcı olabilirsiniz.

  • Çocuğunuzun yaşadığı problem anında onunla konuşun ve kesinlikle kızmayın. Bağırıp çağırmak çözüm değildir. Onun problemlerini dinlemek ve onu anlamaya çalışmak, problem çözme becerisini geliştirmek için çok önemlidir.

  • Çocuklarınızın anlattıklarını ona özetleyip, doğru anlayıp anlamadığınızı sorabilirsiniz. Sizin tarafınızdan anlaşıldığını hissetmesi, onun daha rahat kendini ifade etmesine ve kendini daha fazla rahat hissetmesine imkân sağlayacaktır.

  • Bir sorun hakkında, çocuğunuzla beraber beyin fırtınası yaparak çözüm üretmeniz, onun her konuya daha olumlu bakmasına ve her problemi çözebileceğine inanmasına yardımcı olacaktır.

  • Problemler hakkında birlikte birkaç tane çözüm üretebilir ve bu çözümlerden en uygun olanı beraber belirleyebilirsiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn 3-7 Yaş Arası Çocuklarda Problem Çözme Becerileri Nasıl Geliştirilir

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017