6 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

In Bebek Gelişimi

6 aylık bebek gelişimi, oldukça önemlidir. Çünkü bu dönemde ek gıdalara geçişe başlamalısınız. Ayrıca henüz dişleri çıkmamış olan bebekleriniz bu aydan itibaren diş çıkarmaya başlayabilir. 6 aylık olan bebeğiniz fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak tamamen gelişmiş durumdadır. Bebeğinizin bütün algıları açıktır. Bu nedenle bu aydan itibaren onun gelişimi için büyük adımlar atmanız gerekir. 6 aylık olan bebeğinizin gelişimini detayları ile açıklayalım;

6 aylık bebek beslenme düzeni;

Bu aylarda bebeğinizi elleri ile biberonu kavrayabilir. Bebeğinize, eline uyum sağlayacak bir biberon ile sütünü verebilirsiniz. Bu sütü içmekten mutluluk duyacaktır. 6 aylık bebek beslenmesi için ek gıdaya geçebilirsiniz. Çünkü bebeğini yavaş yavaş sizi emmeyi azaltacak ve ek gıdalardan alacağı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyacaktır. Bu ay bebeğinizi farklı ek gıdalar ile tanıştırabilirsiniz. Kabak, yumuşak meyvelerin püreleri, havuç, tam tahıllı bebek ekmekleri, muhallebiler, sebze çorbaları, ev yapımı yoğurt, kefir ve yağsız olan ve yumuşacık pişen kuzu eti ya da kıyması gibi besinlere yavaş yavaş alıştırabilirsiniz.

6 aylık bebek uyku düzeni;

6 aylık bebek geceleri 12 saat olmak üzere toplamda 14 ile 16 saat arasında uyumaktadır. Gündüz uykuları yine 2 kezdir ancak düzenlidir. Bu aylarda bebeğiniz uyku saatlerini bilecektir. Bebeğinizi uykuya kolay bir şekilde alıştırmak ve siz de biraz rahat etmek istiyorsanız, onu sallamayın ve kendi kendine uykuya dalmasını bekleyin. Daha önce sallamış olsanız bile halen geç değil. Onu yatağına yatırdıktan sonra ağlasa bile yanına gitmeyerek ona uyku eğitimi verebilirsiniz. Bu yöntemle bebeğiniz çok daha kolay şekilde uykuya dalacaktır. Ancak onu yavaş yavaş sizsiz kalmaya da alıştırabilirsiniz. Her gün yanında biraz daha az kalarak, yalnız uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu süreç oldukça uzundur ve sizi yorabilir.

6 aylık bebek neler yapar;

 • Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra nesneleri çok daha fazla inceleyebilir.
 • Bazı sesleri çok daha kolay çıkaracaktır.
 • Artık kendi başına, düşmeden oturabilecektir. Ancak düşme ihtimalini göz önüne alarak, güvenli yerlere oturtun ve belini destekleyin.
 • Kafasını rahat bir şekilde hareket ettiren bebeğiniz kendini istediği yöne doğru çevirebilir.
 • Bu dönemde bebeğiniz daha hareketlidir ve kollarını kullanarak emeklemeye çalışabilir.
 • Kendi yemeklerini parmakları ile yemek hoşuna gidecektir. Bu nedenle onun yiyebileceği gıdalar vererek, yemek yemeyi sevdirebilirsiniz.
 • Bu dönemde bebeğiniz çiğnemek için sert olan nesneleri tercih edecektir.
 • Bebeğiniz 6 aylık olunca farklı nesneleri kıyaslayabilir.
 • Ani duygusal değişimler yaşayabilir.
 • Tanıdığı ve tanımadığı kişileri kolaylıkla ayırt edebilir.
 • Sizi taklit etmeye çalışır ve çeşitli sesler ile konuşma denemeleri yapar.
 • 6 aylık bebek gelişimi için neler yapılabilir;
 • Altı aylık bebek gelişiminde, bebeğinizin konuşmasının düzgün olmasını istiyorsanız, onunla düzgün ve özenli konuşmalısınız. Kelimelerinizi düşünerek seçmelisiniz. Eşinize ismiyle değil anne ya da baba diyerek hitap etmelisiniz.
 • Bu aylarda bebeğiniz oldukça hareketli olacaktır. Bebeğiniz istediği yere rahatça dönebildiği ve hareketli olduğu için yükseklerden düşebilir. Bu nedenle onu oyun halısına ya da yerde oynamaya yönlendirmelisiniz.
 • Onunla sürekli konuşmalı ve yaptığı yaramazlıkları sebepleri ve sonuçları ile anlatmaya başlamalısınız.
 • Bebeğinizin rahat hareket edebilmesi için rahat giysiler giydirmeye özen göstermelisiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017