7 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır

In Bebek Gelişimi

7 aylık bebek, artık hareketlenme döneminde girmiştir. Bu aylarda olan bebeğinizin daha çok büyüdüğünü ve geliştiğini gözlemleyebilirsiniz. Özellikle dönme, ayaklanma ve oturma gibi hareketleri artık rahatlıkla yapabilir. Bebeğinizin bu dönemdeki gelişimlerini detaylı olarak anlatalım;

7 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır;

6 ay anne sütü ile beslediğiniz bebeğinizi 6 aylıkken ek gıdaya alıştırmanız gerektiğini önceki yazımızda belirtmiştik. 7. Ayda ise yine 6 aylıkken vermiş olduğunuz meyve püresi ve yoğurt ile besleyebilirsiniz. Ancak bu y kesinlikle ek gıdaya geçmeniz gerekir. Çünkü bebeğiniz artık büyümüştür ve doyması için yalnızca emiyor olması yetmez. 7 aylık bebek beslenmesinde daha önce vermiş olduğunuz püreleri biraz daha pütürlü hale getirmeniz gerekir. Çünkü bebeğinizin çiğneme ve yutma becerisini geliştirmek için bu, oldukça önemlidir. Ayrıca bebeğinizin ileride yeme alışkanlığı kazanması için de bu aylarda ek gıda vermeniz gerekir.

7 aylık bebek uyku düzeni nasıl olmalıdır;

7 aylık bebek, geceleri uyanmadan uyumaya alışmıştır. Diş çıkarmıyorsa ya da herhangi bir hastalığı yoksa geceleri 8 ile 9 saat arasında kesintisiz olarak uyuyabilirler. Gündüz uykuları ile birlikte toplam olarak 14 ya da 15 saat uyurlar. Bu dönemde bebeğiniz geceleri sık sık uyanıyorsa, onu yalnız bırakmanız gerekir. Bebeğinizin odasını ayırabilir ya da yalnız uyumasını sağlayabilirsiniz. Uyku eğitimi vermek için bu dönem oldukça önemlidir. Uyku için gerekli hazırlıklıları yaptıktan sonra, ayakta sallamadan uyumasına izin vermelisiniz.

7 aylık bebek neler yapar;

 • Bu aylarda bebeğiniz yardım almadan oturabilir ve emekleyebilir. Emekleme pozisyonu arklı şekillerde olabilir.

 • 7 aylık bebek ellerini rahatlıkla kullanabilir ve bir nesneyi diğer eline alabilir.

 • Yere düşen oyuncaklarını ya da nesneleri dikkatle izler ve takip edebilir.

 • Bu aylarda bebeğiniz el sallayabilir ve alkışlayabilir.

 • Oyuncağınızda aldığınız zaman size tepki verirde şaşırmayın. Çünkü artık etrafında olup bitenleri anlayabilir ve tepki verebilir.

7 aylık bebek gelişimi için neler yapılabilir;

 • 7 aylık olan bebeğinizin gelişimini en iyi şekilde destekleyebilmek için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz;

 • 7 aylık bebek artık kendine güvenebilir. Bu nedenle onu kendi haline bırakabilir ve hareketlerine müdahale etmeyebilirsiniz. Bu şekilde öz güvenli olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

 • Bu aylarda bebekler kendi stilleri ile emekleyebilir. Yana ya da arkaya da emekleyebilir normal emekleme pozisyonunda da. Bebeğinizi bu aylarda emeklemesi için zorlamayın ve onu gözlemleyin.

 • Bu dönemde eğlenceli oyunlar ile bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilir, sizinle vakit geçirmeye alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Hayvan taklitleri yapabilir ve daha çabuk öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Bu dönemde bebeğinize mutlaka hikâye kitapları okumaya özen gösterin.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn 7 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır

 • oğlumun ay ay gelişimi açısından takip ediyorum. genellikle buradaki yazılara paralel sonuçlar çıkıyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017