8 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır

In Bebek Gelişimi

8 aylık olan bebeğiniz artık yeni doğan durumundan çıkıp birey olmaya başlamıştır. Bu aylarda bebeğiniz artık isteklerini ağlayarak değil hareketleri ile anlatmaya başlar. İstekleriniz göstererek anlamanızı bekler. Bu aylarda bebeğinizi çok iyi gözlemlemeniz gerekir. 8 aylık bebek gelişimini detaylı olarak inceleyelim;

8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır;

Bu aylarda emziriyorsanız, anne sütü almaya devam etmesine izin verin. Ancak ek gıdaya geçişi yavaş yavaş artırmanız gerekir. Bebeğiniz parmakları ile nesneleri tutabilecek konuma geldiyse, parmak besinlere geçiş yapabilirsiniz. Fırında parmak dilim patates, şeftali, pişirilmiş brokoli ve havuç, muz gibi yumuşak besinleri kendisinin zevkle yediğini izleyebilirsiniz. Ancak bunları mama sandalyesindeyken ve sizin gözetimimizde vermelisiniz. Bu aylarda sebze çorbalarının içine kırmızı et eklemeye başlayabilirsiniz.

8 aylık bebek uyku düzeni nasıl olmalıdır;

8 aylık bebek, artık kendi başına uyuyabilecek düzeye gelmiştir. Bu nedenle kendi yatağında ve kendi kendine uyumasına izin verin. Bu aylarda bebeğinin uyku saatleri bir önceki aya göre biraz azalacaktır. Bu durumda endişe etmemeniz gerekir. Bu aylarda karyolasına tutunup oradan çıkmaya çalışabilir. Bu nedenle karyolasını en alt seviyeye indirin. Mümkünse yere yakın olmasına özen gösterin. Geceleri ağladığında yatağından almayın ve bir süre kendi haline bırakarak uyumasını bekleyin.

8 aylık bebek neler yapar;

8 aylık olan bebeğiniz artık büyümeye ve hareketlenmeye başlar. Bu aylarda aşağıdaki hareketleri gözlemleyebilirsiniz;

 • Bu aylarda emeklemesi hızlanır. Yardımsız olarak oturabilir ve bir yerden destek alarak ayağa kalkabilir. Kendi boyunda olan koltuk ve kanepelere tırmanmaya başlar.

 • Baş ve işaret parmağını kullanarak oyuncaklarını kaldırabilir ve onları incelemeye başlar.

 • Oyuncakları veya nesneleri bir elinden diğer eline hızlıca geçirebilir.

 • Duyduğu bir sese hızlıca tepki verebilir.

 • Söylediğiniz kelimelerin anlamlarını bilir.

 • Bu aylarda bebeğiniz işaret edebilir. Birileri giderken el sallayabilir.

 • Bağırarak ya da değişik sesler çıkartarak dikkat çeker.

 • Bu aylarda bebeğiniz oldukça meraklıdır. Etrafındakileri sürekli inceler ve her şeyi öğrenmeye çalışır.

 • Bazı sesleri bilinçli olarak söylemeye çalışabilir.

8 aylık bebek gelişimi için neler yapılabilir;

 • Bu aylarda bebeğinize bir şeyler öğretmeye başlayabilirsiniz. Örneğin banyo ya da alt değiştirme sırasında ona vücudunu tanıtabilir, elini ve ayağını öğretebilirsiniz.

 • Bu aylarda bebeğinizle sürekli konuşmalı ve ona etrafındakileri anlatmaya başlamalısınız. Örneğin; sokağa çıktığınızda etrafındakileri araba, ev, ağaç şeklinde tanıtabilir ya da kendisinin de bulunduğu fotoğraflara bakarak, tanıdığı kişileri öğretebilirsiniz.

 • Oyuncağını saklayarak nerede olduğunu bulmasını sağlayabilirsiniz.

 • Oyuncaklarını kendisinin çıkarmasına ya da tekrar oyuncak sepetine atmasına izin vermelisiniz.

 • 8 aylık bebek gelişimi için oyun çok önemlidir. Onunla karşılıklı oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz. Örneğin top yuvarlama oynayarak onu da oyunun içine dahil edin.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017