Anaokulu Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir

In Çocuk Gelişimi

Çocukların anaokuluna gitmesi, onların ileriki hayatlarında, özellikle okul hayatlarında başarılı olmaları için oldukça önemlidir. Anaokuluna giden çocukların pek çok becerileri gelişeceği gibi öz güvenleri de tamamlanır. Bu sayede çocuklar kendi kendilerine yetebilen bireyler haline gelir. Bütün bunların olabilmesi için de doğru anaokulunun seçilmesi gerekir. Çocuklarınız için anaokulu seçerken bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu kriterleri aşağıdaki şekilde açıklayalım;

Anaokulu seçiminde önemi olan kriterler nelerdir;

 • Anaokulu seçimi aşamasından önce mutlaka detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Özellikle ilk kez çocuğunuzu bir anaokuluna gönderiyorsanız, okulların hangi özelliklerinin olduğunu ve çocuklarınıza neler verebildiğini mutlaka araştırın. Bu araştırmayı deneyimli olan arkadaş çevrenizle yapabileceğiniz gibi birebir anaokulları ile görüşerek de yapabilirsiniz.

 • Seçeceğiniz okulun öğretmenleri hakkında detaylı bilgi edinmeniz gerekir.

 • Okulun çocuklarınız için özel oyun alanlarının bulunması önemlidir.

 • Okuldaki beslenme listesi ile ilgili size bilgi verilmesi gerekir.

 • Okulla ve okulda yapılacak olan her ile ilgili internet sitelerinden bilgi almanız önemlidir.

 • Öğretmenlerin çocuklarınız ile ilgilenebileceği ve kalabalık olmayan sınıflar seçmeniz gerekir.

 • Çocuğunuz için en uygun anaokulu, onun çeşitli oyunlar ve aktiviteler ile gelişim sağlayabileceği olan okuldur. Bu nedenle seçtiğiniz anaokulunda spor salonu, oyun salonu, tamir köşesi, evcilik köşesi, yemekhane, gürültüden uzak ve yalnızca sınıf arkadaşları ile uyuyabileceği uyku odası, sinema salonu, oyun bahçesi ve trambolin, tırmanma gibi çeşitli özellikleri bulunan oyuncakların bulunması gerekir. Bunların yanında aktivite yapabilecekleri bir sınıfın da olması şarttır.

 • Çocukların okulda oyun oynayabileceği geniş bir bahçenin hatta kum havuzunun olması, onların okul içinde çok daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

 • Okuldaki sınıfların kalabalık olmamasına ve okulun çok büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

 • Anaokulu seçimi sırasında belkide en önemli nokta okuldaki öğretmenlokuldaki öğretmen kadrosunun deneyimli olmasına özen gösterin. Sınıflarda mutlaka yardımcı öğretmenlerin de olduğundan emin olmalısınız.

 • Anaokulu kayıtları yapılmadan önce ne gibi etkinlikler yapıldığı ve nasıl kitaplar okunduğu hakkında bilgi edinin. Gerekirse bir yıl boyunca hangi eğitimleri verecekleri ve hangi etkinlikleri yapabileceklerini öğrenin.

 • Okullarda çocuklarınızın İngilizce ve Satranç gibi farklı aktiviteler ile ilgili eğitimler aldığından emin olun. Özellikle İngilizce eğitim i 0-6 yaş arasında mutlaka alınmalıdır.

E. TEK

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017