Anne Sütü Saklama Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Saklanmalı?

In Bebek Bakımı, Genel

Anne sütü, bebeklerin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle ilk 6 ay anneden çok fazla süt gelir. Bebeğinizin gece uykularına alıştıysa, sütünüz gece boşa akıyor demektir. Bu nedenle sütünüzü düzenli olarak sağmanız gerekir. Bu şekilde fazla olan sütünüzü bebeğinize verebilir, mama ile beslenmek yerine kendi sütünüzle doymasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sütünüzü nasıl sağabileceğiniz anlatalım;

Anne sütü nasıl sağılır?

Anne sütü, birkaç yöntemle sağılabilir. Ancak genel olarak manuel sağım işlemleri ile çok zor sağılmaktadır. Elle anne sütü sağma işlemi özellikle anneler için çok zor bir işlemdir.  Bu yolla süt sağmanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle süt sağma pompaları ya da süt sağım makineleri alabilirsiniz. İşinizi kolaylaştıracak olan alet, süt sağım makineleridir. Bu makineler yardımıyla sütünüzü çok kolay ve hızlı bir şekilde sağabilirsiniz.

Anne sütü nasıl saklanır?

Sağmış olduğunuz sütlerinizi oda sıcaklığında, buzdolabında ya da derin dondurucuda farklı sürelerle saklayabilirsiniz. Anne sütünü saklama işlemi ile ilerleyen dönemde bebeğinize içirebilir ve sütünüzün israf olmasına izin vermemiş olursunuz.

Anne sütü aşağıdaki koşullarda saklanabilir;

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığana göre aşağıdaki ortam ve sürelerde anne sütünü, güvenle besin değeri kaybolmadan sağlayabilirsiniz.

Oda sıcaklığında 3 saat saklayabilirsiniz. Bu sıcaklığın 19 ile 26 derece arasında olması gerekir.
Buzdolabında 4 derece ve altında yine 3 gün saklayabilirsiniz.
Derin dondurucuda ise -18 derece olmak koşulu ile 3 ay saklayabilirsiniz.

Anne sütü saklama işleminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar;

Saklama poşetinin üzerinde tarih, süt miktarı ve saklama saati yazılmalıdır

Anne sütü saklama için steril olan, dış kapağı çok iyi şekilde oturabilen ve dışı sert olan plastik kaplar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte cam kaplar ya da anne sütü saklamak için üretilmiş olan poşetler kullanabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz kapların ya da poşetlerin üzerine sütünüzü sağdığınız tarihi yazabilmeniz gerekir. Çünkü önce sağmış olduğunuz sütleri önce tüketmelisiniz.

Anne sütünü sakladığının kabın, yada poşetin üzerine mutlaka süt miktarını (kaç ml süt olduğunu) yazmalısınız. bu sayede ihtiyacınız olan süt miktarı kadar olan poşeti dolaptan çıkarır ve kalan sütü israf etmemiş olursunuz.

Süt donduğunda genişleyeceği göz önünde bulundurularak, poşetin ya da kabın ağzı tamamına kadar doldurulmamalıdır.

Poşetin içindeki hava boşaltılmalıdır.

Süt poşete koyulduktan sonra poşetin içerisinde kalan bölümün havası çıkarılmalıdı ve bundan sonra poşet kilitlenmelidir.

Donmuş olan sütün buzunun çözüldükten sonra tekrar donması sağlıklı değildir. Bu nedenle sütü kullanacağınız zaman dolaptan çıkarın.

Anne sütü saklama koşullarında en önemli olanı ise dondurulan sütün, dolabın ortasında olmasıdır. Çünkü dondurucunun orta bölmesi soğuk geçişinin olmadığı bölümdür. Dolabın diğer bölümlerinde sütün bir kısmının çözünme ihtimali bulunmaktadır.Özellikle kapak bölümünde ısı dalgalanmaları yada kapağın açık kalması nedeni ile çözünüp tekrar donmalar görülebilir. Bu durum istenmeyen ve çok sağlıksız olan durumdur.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017