Anne Sütü ve İnek Sütü Arasındaki Farklar Nelerdir?

In Bebek Gelişimi

Anne sütü, bebeğin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Doğada bilinen en etkili antibiyotik anne sütüdür. Bununla birlikte anne sütünün yetmediği durumlarda, bebekler ve çocuklar için inek sütü tercih edilmektedir. Anne sütü ve inek sütü arasındaki farklar bilinerek, daha bilinçli şekilde inek sütü kullanımı sağlanabilir. Bu farkları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

Anne sütü ve inek sütü arasındaki tüm farklar nelerdir;

 • Enerji içeriği olarak inek sütü, anne sütüne benzemektedir.
 • Protein miktarı olarak inek sütü, anne sütünün 3 katıdır.
 • İnek sütü bebekler tarafından kolay sindirilemez ancak anne sütü kolay sindirilebilir.
 • İnek sütünde yeteri miktarda B vitamini bulunmaktadır. Ancak anne sütünde bu oran beslenmeye göre değişebilir.
 • İnek sütünde ve anne sütünde yeterli oranda A vitamini bulunmaktadır.
 • İnek sütündeki D ve E vitaminleri yeterli seviyede değildir, ancak anne sütünde bu vitaminlerin oranı arttırılabilir. Bu vitaminlerin arttırılması için emziren annelerin her gün 1 adet vitamin tableti alması tavsiye edilmektedir.
 • İnek sütünden bebeğin sağladığı demir emilimi %5 oranında olur. Anne sütünde ise bu oran %50 şeklindedir. Bu nedenler inek sütü ile beslenen 1 yaşın altındaki bebeklerde demir eksikliği görülebilir.
 • İnek sütünde bulunan kalsiyum miktarı anne sütüne göre 3 kat fazladır.
 • İnek sütünde bulunan fosfor miktarı anne sütüne göre 6 kat fazladır.
 • İnek sütünde bulunan ve diş gelişimi için etkili olan florür miktarı anne sütüne göre 2 kat fazladır.
 • İnek sütünde bulunan tuz miktarı, anne sütünde bulunan tuz miktarından 3 kat fazladır. Bu durum bebeklerin böbreklerini zorlar ve ilerde böbrek hastalıklarına neden olabilir.
 • Hem inek sütü hem de anne sütü içinde bulunan kalsiyum açısından oldukça zengindir. 1 ve 3 yaş arasındaki çocukların inek sütünden alacağı kalsiyum, günlük ihtiyacını karşılayabilir.
 • Anne sütünden bağışıklık sistemini destekleyen pek çok bileşen bulunur ancak inek sütünde bu bileşenler yoktur.
 • Anne sütünde vücut için gerekli olan ve bebeği gelişimini sağlayan doymamış yağ oranı yüksektir. Ancak inek sütünde bu yağların oranı azdır.

Anne sütü ve inek sütü arasındaki farklar sonucunda, inek sütünün bazı özellikleri anne sütüne göre iyi görünse de eksik ve fazla olan yönlerinin bebeklere göre uyarlanması gerekir. Bu nedenle 1 yaşından önce inek sütünün bebeklere verilmemesi, eğer yeterince anne sütü alamayan bebeklerde ek destek gerekiyorsa bile formül mamaların kullanılması gerekir. Çünkü formül mamalar, inek sütünün anne sütüne uyarlanmış halidir.Unutmamak gerekir tüm memeli canlılar, kendi yavrularını en iyi besleyecek şekilde süt üretirler. Bu nedenledir ki bebek sağlığı ve iyi bir bebek gelişimi için bebeklerimizin tartışmasın en önemli ilk besini anne sütüdür.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017