Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

In Bebek Gelişimi

Bebeğiniz doğduktan sonra onun gelişimini gözünüzle görebilir ve bu gelişimlerden mutlu olabilirsiniz. Hangi ay nasıl gelişim sağlayacağı hakkında bilgi edinmek onu gözlemlemenizi kolaylaştıracaktır. Eğer gelişimin de bir sorun varsa erken müdahale etmenizi sağlayarak, sorunun kalıcı olmasını önlemenize yardımı olur. Bebeğinizin doğduktan sonraki ay ay bebek gelişimi evrelerini aşağıdaki şekilde inceleyebiliriz;

1 aylık bebeğiniz;

Yeni doğmuş olan bebeğinizin el ve bacak hareketleri refleks şeklindedir. Etrafı algılayamaz ve kavrayamazlar. Günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Ortalama uyku süreleri 15 ile 18 saat arasındadır.

2 aylık bebeğiniz;

2. ayına giren bebeğinizin refleksleri kaybolur ve hareketli daha istemli hale gelir. Bu ay bebeğiniz sizi daha iyi tanımaya başlayacak ve sizi görünce mutluluğunu saklamayacaktır. Bu aylarda bebeğinizin uyku ve beslenmesi düzene girecektir.

3 aylık bebeğiniz;

3 aylık olan bebeğiniz gülmeye başlayacak ve ağlamaları azalacaktır. Bu ay bebeğiniz ellerini kullanarak yüzüne ve gözüne dokunmaya başlayacak ve kendini tanımayacaktır.

4 aylık bebeğiniz;

Bu aylarda pozisyon değişikliği yapabilen bebeğinizi sizin sesinizi daha iyi tanıyacak ve size tepkiler vermeye başlayacaktır. Artık bebeğinizin hayatı düzene girmiştir ve uykuları da düzenlidir. Bu ay bebeğiniz etrafındaki kişilerle iletişim kurmaya çalışacaktır.

5 aylık bebeğiniz;

Artık oturma pozisyonunda durabilen ve kafasını dik tutan bebeğiniz, bu ayda duyduğu sesleri ve gördüğü hareketleri taklit etmeye çalışacaktır.

6 aylık bebeğiniz;

Kendi yemeğini yemeye başlayan bebeğiniz bu aylarda çok rahat bir şekilde hareket edebilir ve istediği yönde dönebilir. Bununla birlikte merak etme duyguları gelişir ve nesneleri daha yakından incelemeye başlar. Bazı sessiz harfleri söylemeye çalışacaktır.

7 aylık bebeğiniz;

7 aylık olan bebeğiniz artık emeklemeye başlayacaktır. Yoluna çıkan ya da dikkatini her nesneye uzanabilir. Hoşnut olmadığı durumları size çok net olarak ifade edebilir.

8 aylık bebeğiniz;

8 aylık olan bebeğiniz yardım almadan oturabilir ve bir yere tutunarak ayağa kalkabilir. Bu ay emeklemesi daha çok hızlanacaktır.

9 aylık bebeğiniz;

Bebeğiniz bu dönmede daha hareketli olacaktır. Kendi başına hareket eden ve kendi yemeğini yemek isteyen bebeğiniz soyut şeylerden korkabilir ve ani seslere tepki verebilir.

10 aylık bebeğiniz;

10 aylık olan bebeğiniz etrafındakileri ve sizi taklit etmeye başlayacaktır. Yanında müzik çaldığında ise sallanarak tepki vermeye başlar.

11 aylık bebeğiniz;

11 aylık olan bebeğiniz sizinle birlikte sofraya oturarak, kendi yemeğini yemeye başlayabilir. Tutma becerisi geliştiği için çatak ve kaşık kullanmayı öğrenebilir.

12 aylık bebeğiniz;

Büyük ihtimalle bu aylarda yürümeye başlayan bebeğiniz kendi yaşıtında olan çocuklarla oyun oynamaktan oldukça büyük keyif alacaktır.

Sizler de ay ay bebek gelişimi hakkında bilgi sahibi olarak bebeğizin gelişimini mutlaka takip edin ve olumlu yönde katkıda bulunmak içim ona yardımcı olmayı unutmayın.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017