Bebeğiniz, “Ne Zaman” ve “Hangi Gıda” İle Ek Gıdaya Başlamalı

In Bebek Gelişimi

Anne sütü bebeğiniz için yaşamının ilk ayları için vazgeçilmez bir mucizevi besindir. Besin olmanın yanında aynı zamanda canlı bir yapıya sahiptir. Bebeğiniz için gerekli olan tüm ihtiyaçları “yeteri” kadar içermektedir. Bu nedenle doktorlarımız ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk 6 ay çocuklara sadece anne sütü verilmesini önermektedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında ilk 6 ay sadece anne sütü bebeğimizin tüm ihtiyacı olan besinleri içermektedir. ancak 6 aydan sonra anne sütü bebeğimizin günlük ihtiyaçları için yetersiz kalmaya başlamaktadır. Artık bebeklerimiz ek gıdaya başlamaya hazırdır.

Ancak bebeklerimize doktor görüşünü de dikkate alarak 5,5 aydan iyibaren yavaş yavaş ek gıda vermeye başlayabiliriz. (Doktorunuz gerekli görürse daha erken başlamanmasını da önerebilir). Ancak ek gıdaya başlamadan önce bebeğin besinleri dili ile itme refleksinin baskılanmaya başlanması ve ciğne refleksini başlamış olması gerekmektedir. aksi halde bebeğiniz ek gıdayı almayı reddedecektir.

Ek Gıdaya Hangi Besinlerle Başlanmalı

Ek gıdaya başlamada seçeceğiniz en önemli besin yoğurt olmalııdır. “Yoğurt”, hem sindiriminin kolay olması, hem yoğun doğal prebiyotik içeriği (bağırsaklar için yararlı bakteriler), hemde kalsiyum ve proteyin açısından zengin olması nedeni ile ek gıdalar arasında en önemli ilk besindir. Ayrıca yoğurt hazırlanmasının kolaylığı ve güvenilirliği ile de ön planda olan bir besindir.

Ancak tüm ek gıdalarda olduğu gibi yoğurtta da allerji riski bulunmaktadır. özellikle inek sütü allerjisi olan bebeklerde inek sütünden yapılan yoğurtlar  da allerjiye sebep olabilirler. Bu nedenle 3 gün kuralına riayet etmek gerekir.

 

3 gün kuralı nedir:Bebeğinize ek gıdaya başladığınızda ilk 3 gün boyunca hep aynı ek gıdayı vermek demektir. Bu işlemin amacı bebeğinizin verdiğiniz ek gıdaya karşı olabilecek allerjik tepkiyi ölçmektir. Bebeğin o gıdaya allerjisinin olup olmadığı anlamak için kullanılan bir yöntemdir. Mümkünse bu kuralı her başladığınız ek gıda için uygulamalısınız

 

Yoğurtan sonra bebeğinize verebileceğiniz diğer bir ek gıda da meyve püreleridir. Bu amaçla en tercih edilen ve doktorlar tarafından en çok önerilen meyve püresi, elma püresi‘ dir. Ancakelma püresini metal rendeden geçirerek değil de cam rendeden geçirerek vermeniz çok daha iyi olacaktır. Bebeğinize vereceğiniz meyve pürelerini öğünden hemen önce hazırlamanız ve bebeğinize hemen vermeniz meyvenin besin değerinin kaybolmaması için çok önemlidir.

Yine bebeğiniz için, şekersiz hazırlanmış “muhallebi” de ilk ek gıdalar arasında tercih edilebilecek besinlrden bir tanesidir.

Ek gıdaya başlama konusunda bebeğinizi çok zorlamamanızı öneriyoruz. Bebeğinizin ilk günlerde alacağı ek gıda miktarı tabaklarla yada kaselerle değil de kaşıklarla ölçülmelidir. İlk günlerde 4-5 kaşık ek gıda alması bile yeterli olacaktır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Bebeğiniz, “Ne Zaman” ve “Hangi Gıda” İle Ek Gıdaya Başlamalı

  • ABD de yaşıyorum. Burada da anne sütünün üzerinde çok duruyorlar ilk zamanlar bebeginannesütüile beslenmesini 6 ay sonra ek gıda almasını sürekli söylüyorlar

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017