Bebeğiniz Yeteri Kadar Besleniyor Mu?

In Bebek Gelişimi

Güzel ve sorunsuz bir doğum geçirdiniz. Bebeğiniz son derece sıhhatli ve sağlıkli bir şekilde dünyaya geldi. 2 kişi gittiğiniz evinize 3 kişi olarak geldiniz. Artık başbaşasınız. Bundan sonra yavaş yavaş aklınıza bazı sorular gelecek. Belki de en önemli soru şu olacak, “bebegim yeteri kadar besleniyor mu?, sütüm ona yetiyor  mu?”

Bu sorunun aklınıza gelmesi son derece normal. aslında hemen hemen tüm annelerin aklında her zaman olan bir sorudur. Bebeğinizin kilo almasındaki değişiklikler bebeğinizin yeteri kadar beslenip beslenmediğinde önemli bir belirteçtir. Bu nedenle gerek aile hekimlerinizde gerekse çocuk doktorlarında yada uygun tartınız var ise evde ölçtüğünüz kilo takiplerindeki bebeğinizin kilo alımı oranı sizin için önemli bir yol gösterici olacaktır.

Bebeğim günde/ayda ne kadar kilo almalı?

Bebeklerin günlük alması gereken kilo miktarları genel olarak “15 ile 60 gr” arasındadır. Ancak her bebekte bunun bir standartı yoktur. doğum ağırlığı genel olarak günlük alınan kilo artışı ile doğru orantılıdır. Prematüre doğan bebekler yada 2500 gr dan daha düşük ağırlıkta doğan bir bebek ile 3500 gr olarak doğan bir bebeğin günlük kilo alımı arasında fark olması son derece normaldir. Yaşamın ilk aylarında daha düşük ağırlıkla doğan bir bebeğin midesi daha küçük olduğu ve dolayısı ile daha az kapasitesi olması nedeni ile daha az bir kilo alım eğrisi ile seyretmesi son derece normaldir.

Bu bağlamda “onun bebeği günde 60 gr almış benimki niye 30 gr aldı” yada “arkadaşımın bebeği günde 1200 cc süt içiyormuş, benim bebeğim neden 900 cc süt içiyor, acaba bebeğimi besleyemiyormuyum?” diye vesvese yapmanın hiç anlamı yoktur. Sadece şunu bilmek gerekir Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelen bebeklerde bebeğin 1 seferde içebileceği mama miktarı çok daha az olacağı için bu bebeklerin daha sık beslenmesi gerekmektedir.

Ayrıca bebeğiniz günde 30 gr alıyor diye beslenmesi zayıf olarak düşünüp formül mamaya geçmekte yapılacak en büyük hatalardan bir tanesidir. Formül mamaya geçme kararınızı sadece çocuk doktorunuz vermelidir. Hele hele aylık 900 gr çivarı kilo alan bir bebeğe kafanıza göre formul mamaya başlamak çok yanlıştır.

Toplum içinde bir yanlış kanıda şudur, “senin göğüserin küçük bebek için yeterli süt üretemez, mama versen iyi olur”. Bu şehir efsanesi tamamen yanlış bir söylemdir. bebeğinizin kilo alımı normalse bunu endişe etmenize hiç ama hiç gerek yok.

Kısacası her bebek birbirinden farklıdır. Normal olarak kabul edilen bir kilo artış hızına sahip bebeğiniz var ise içinizi rahat tutun. Bebeğinizi diğer bebeklerle kıyaslamayan. Bebeğinizin doktor kontrollerini aksatmayın. bebeğinizi gözlemleyin. Eğer aklına takılan en ufak bir soru var ise bunu kendi içinizde çözmeye çalışmayın mutlaka doktorunuzla konuşun. Zaten doktorunuz bebeğinizde herhangi bir beslenme azlığı tesbit ederse çözüm için size gerekli yönlendirmelerde bulunacaktır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017