Bebek Bakımında Püf Noktalar

In Bebek Bakımı

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve paniklemenizi önler. Özellikle lohusalık dönemini yalnız geçirecekseniz yani yanınızda aile büyükleriniz olmayacaksa, bebek bakımında püf noktalar isimli yazımızı ile bu süreci çok daha kolay atlatabilirsiniz. İşte işinizi kolaylaştıracak bilgiler…

Bebek bakımda püf noktalar nelerdir;

  • Yeni doğmuş olan bebeğinizin emzirme düzeni olmayacaktır. Onu her ağladığında emzirmeniz gerekir. En sağlıklı emzirme yöntemi iki memeden eşit olarak emzirmedir.

  • Bebeğinizi bir göğüsten yaklaşık olarak 20 dakika emzirmeniz gerekir. Çünkü ilk 10 dakikadan sonra gelen süt yağlı olur ve bebeğinize doygunluk hisse verir.

  • Bebeğiniz, ilk 4 ayında günde 8 ile 10 kez arasında dışkılayacaktır. İlk aylarda bebeğinizi yalnızca anne sütü ile beslediğiniz için dışkısı cıvık ve yeşil olacaktır. Katı gıdaya geçtiğinizde dışkının rengi kahverengiye döner ve koyulaşır. Bu dönemde bebeğinizin altını her açtığınızda pişik önleyici kremler ya da el yapımı zeytinyağı kullanmanız gerekir.

  • İlk aylarda bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz gerekir. Eğer huzurlu ve sakin bir bebek istiyorsanız, beslenmeden ya da uyumadan önce mutlaka altını kontrol etmeli ve bezini sık sık değiştirmelisiniz. Aynı zamanda poposunu havalandırmanız da bebeğizin mutlu olmasını sağlayacak ve çeşitli cilt problemleri ile karşılaşmanızı önleyecektir.

  • Bebek bakımında püf noktalar konusunda merak edilen en önemli nokta göbek bağı bakımıdır. Bebeğiniz için göbek bağı kullanmayın ve göbeğini etrafını ve göbek bağının alt kısmını sürekli temiz tutun. Temizlik için alkollü bir steril gazlı bez ile temizlemeyi deneyin. Bebeğinizin göbek kordonu 7 ile 14 gün arasında düşecektir. Düştükten sonra kanamalar nadir de olsa görülebilir.  Küçük lekelenme şeklindeki kanamalar dışındaki kanamalarda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. (Bakınız Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bağı Kanamaları)

  • Yenidoğan bebeğinizin banyosunu yaptırmadan önce göbek kordonunun düşmesini beklemeniz gerekmez. Göbek bağı düşmeden bebeğinize banyo yaptırmak isterseniz eğer banyodan sonra göbek kordonu ve etrafını iyice kurulamalısınız. Özellikle yaz aylarında bebeğinizi belli aralıklarla (3 günde 1) yıkamanız, bebeğinizin daha huzurlu olmasını ve rahatlamasını sağlayacaktır.

  • Bebek bakımında püf noktalar konusunda önemli olan bir diğer nokta tırnak bakımıdır. Bebeğinizin tırnaklarının bakımını, ona özel bir tırnak makası ile yapabilir ve tırnaklarını köşelerini yumuşak bir törpü ile düzeltebilirsiniz.

You may also read!

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Bebek Bakımı İçinTemel Malzemeler

İlk defa anne olacaklar genellikle tecrübesiz olduğu için pek çok eşyayı almayı unuturlar. Bebeğinizin 1 yaşına kadar ihtiyaç duyabileceği

Devamını Oku...

Sağlıklı Bebek Yetiştirmenin Püf Noktaları

Sağlıklı bebek yetiştirmek her annenin ve babanın hayalidir. Ebeveynler doğum anından itibaren bebeğin sağlıklı olarak gelişmesi için her şeyi

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017