Bebek Bezi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

In Bebek Bakımı

Bebek bezi, bebeğiniz dünyaya geldikten sonra en önemli ihtiyaçlarınız arasına girecek temek bakım malzemesidir. Aslında belli başlı markalar genel kalite yönetim sistemleri dahilince oldukça kaliteli ürünler ortaya çıkarmaktadır. Tabi bu markaların fiyatları da diğer ürünlere göre fazla olmaktadır. Ancak sektörün büyüklüğü ve günümüzün ekonomik şartlarında bebek bezi seçimi sırasında bizler oldukça zor durumda kalabilmekteyiz.

Bebek bezi seçiminde fiyat mı?, kalite mi?

Kimimize göre maliyeti azaltma çalışmaları nedeni ile daha uygun bezler tercih sebebi olurken, kimimize göre de güven, kimimize göre de kaliteli seviyesi üst düzey bebek bezleri tercih sebebi olmaktadır.

Öncelikle belirtmeliyim ki bebek bezi seçiminizde tabiki maliyeti düşünmek zorundasınız, Ancak fiyat/permormans oranını da göz önünde bulundurmalısınız. Bunlardan daha önemlisi bebeğiniz ve bezin uyumu ve bebek bezinin amaca ne kadar himet ettiğidir.

Öncelikle fiyat konusunda çok fazla girmek istemiyorum. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Atalarımızın da dediği gibi “ucuz etin yahnisi yavan olur” sözü her zaman aklınızın bir kenarında durmalı. Ancak bu cümleden “ucuz ve kaliteli bez olmaz” anlamı da çıkarılmalıdır. Size fiyat konusunda önerebileceğim tek şey bez başına maliyeti göz gnünde bulundurmanızdır. Bir çok bebek bezi markalası, “dev ekonomi”, “aylık paket” “süper ekonomi”, “hiper ekonomi”, “mega ekonomi” gibi paketleme stratejisi içerisinde ürün satışlarını yapmaktadırlar. Bu bağlamda paketin fiyatını, paket içerindeği bez miktarına bölerseniz bez başına maliyeti hesaplarsınız. Buradan da fiyat olarak bezin ne kadar ekonomik olduğunu da anlarsınız!

Yukarıdan da dediğim gibi bebek bezinin kalitesi, bebek sağlığı açısından aslında en çok önemsenmesi gereken konudur. Bebek bezlerinin içeriği, kuruluk süresi, emicilik performansı, sızdırmazlık, bebek ve bez uyumu çok önemlidir.

Örneğin x fiyata aldığınız bez ile 2x fiyatına aldığınız bezi karşılaştıracak olursak. İki bezin de konforlu ve bebeği rahatsız etmeden kullanılması ön plana çıkardığımızda günlük 2x fiyatlı bezden 4 tane kullanıren, x fiyatlı bezden 9 tane kullanıyorsanız düpe düz ekonomik olarak zaradasınız demektir. Bu nedenle bezin fiyatından daha çok kaliyete de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bebek bezinin yol açtığı kontakt dermatit.

Diğer bir husus da bebeğin konforudur. Bebeğinizin bezin içerisinde rahat hareket etmesi, bezin bebeğinizi rahatsız etmemesi, göbek ve kasıklarda kızarıklıklara ve tahrişlere sebebiyet vermemesi çok önemlidir. Yine her bebek cildi farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle bazı allerjen bebeklerde bezin yapıldığı maddelere bağlı olarak “kontakt dermatit” de görülebilmektedir. Bu durumlarda fiyat ne olursa olsun bu bezi kullanmamak gerekmektedir. Özellikle yenidoğan bebek ciltleri bu konuda daha hassas olduğu için onlarda bu konulara daha çok dikkat edilmesi gereklidir.

Yine yenidoğan bebeklerde göbek kordonu ( göbek bağı) sağlığı için göbek kordonu oyuntulu olarak tabir edilen bezlerin kullanılması, göbek kordonu düşene kadar faydalı olabilir.

Sızdırmazlık ve kuruluk da bebek bezi seçiminde göz önünde bulundurulması gereken konulardandır. özellikle kuruluk özelliği çok önemlidir. Yeterince kuru kalmayan bezler durumunda bebeğin perine ve amal bölgesinde mihroorganizmalar hızla üreyip enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Yine nemli kalan perine ve popo bölgesinde pişikler hızla gelişebilir. Sızdırmazlık da önemli bir etkendir. Yeterinde hızlı emiş kabiliyeti olmayan bebek bezlerinde sızma olayı ile beraber kıyafetlerin ıslanması kaçınılmazdır. özellikle kış günlerinde ıslak kıyafetler bebeğin hızla ısı kaybetmesine ve devamında hastalıklara sebebiyet verebilir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında bebek bezi seçimi ile ilgili kararlarınızı verirseniz çok daha sorunsuz bir süreç keçirebileceğinizi düşünüyorum. Sizin için ve bebeğiniz için önemli kriterleri belirleyerek bebek bezi seçimini yapmanız her zaman sizin yararınıza olacaktır.

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

2 commentsOn Bebek Bezi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Bebek bezi seçimi çok önemli gerçekten. Ben yurtdışında yaşıyorum. Benim bebeğimde de bir marka dermatit yatmıştı. Bir markada da bebegim çok huzursuz olmuştu.

  • Beze bağlı kontak dermatit konusunda çok çektik. bu nedenle özellikle buna dikkat edilmeli.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017