Bebek Kundaklamadaki Büyük Tehlike

In Bebek Sağlığı

Bebek kundaklama geçmişten günümüze kadar gelmiş, tıbben kesinlikle önerilmeyen bir uygulamadır.  Kundaklama işlemi çocukta ciddi sağlık problemlerinden biri gelişimsel kalça çıkığına davetiye çıkarıyor.

Diğer birçok topluma göre neden bizim toplumumuzda kalça çıkığı daha sık görülür? Evet, Türkiye dünyada kalça çıkığı görülme sıklığı sıralamalarında ilk sıralardadır. Oysa afrika ülkelerinde neredeyse yok denecek kadar azdır. Çünkü onlar bebekleri kundaklamayı bilmezler. Hatta bazı afrika ülkelerinde bebek annenin sırtına veya yan tarafında kalçanın üstünde bir bezle , bacakları açık bir şekilde bağlanmış şekilde taşınır. Bu taşıma şekli tam da anatomik pozisyona göre bir taşımadır. Kundaklama yöntemi ise, Türklerde, Eskimolarda ve Japonlarda bir gelenektir. Bizde faydalı bir uygulama olarak görülen, bebeğin kırkı çıkana kadar kundaklama belki yeni nesle kadar neredeyse herkesin uyguladığı bir yöntemdi. Eskisi kadar yaygın olmasa da halen uygulanmakta.

Peki bebek kundaklama nedir? Bebeğin hareket etmesini önlemek ve korumak için bebeğin bacakları ve kollarını sıkıca sarmalayacak şekilde geniş bir bez parçası ile sarmalanmasıdır. Kundaklamada bebeklerin bacak ve kollarının düzgün olması amaçlanırdı aslında, ancak bacak ve kollardaki eğriliklere karşı böyle bir uygulamanın bir tedavi olmadığı ortadadır.

Öncelikle bebekler doğduklarında kalça eklemleri açıktır, bacaklar yanlara açık şekilde dururlar. Anatomik pozisyon budur, bebek yürüyüp bacak kasları geliştikçe bacakların duruşu kendiliğinden düzelecektir. Ancak kundaklama en basit anlatımıyla bebeğin kolları ve bacaklarına yaptığı baskı ile zararlı bir çok sonuca yol açabilir. En ciddi olanı, kalça çıkığına sebebiyet verebilmesidir. Sıkıca sarmalanan bebek hareket etmeye çalıştıkça eklemlerini zorlayacaktır. Bebek hareketsiz, güçsüz görünse de, çok hareketlidir. Özellikle kalça eklemi burada çok hassastır. Ve bebekte doğustan kalça çıkığına yatkınlık varsa, bunun ortaya çıkması çok daha kolay olacaktır.

Kundaklanan bebek sadece kalça sorunlarıyla da karşı karşıya değildir. Yeterli güneş ışığı almayan bebekte D vitamini yetersizliği raşitizme yol açabilir.

Sonuç olarak, kundaklama bizim geleneklerimizde faydalı olarak görülse de bebeğe ciddi anlamda zarar verebilecek bir yöntemdir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017