Bebek Sahibi Olmanın Püf Noktaları

In Hamilelik

Bebek sahibi olmak dünyanın hem en zor hem de en güzel olaylarından biridir. Özellikle ilk defa anne ve baba olacaklar için büyük bir heyecan ve sorumluluk anlamına gelir. Bazı anne adayları hemen hamile kalırken bazıları için bu durum testler ve kontroller anlamına gelebilir. Eğer kendinizi bebek sahibi olmaya hazır hissediyorsanız, işte size birkaç püf noktası…

Bebek sahibi olmanın püf noktaları nelerdir;

Bebek sahibi olabilmek için öncelikle hem eşinizin hem de sizin birkaç test yaptırmanız gerekir. Yumurtalıklarınızı ve rahminizi kontrol ettirmenizde fayda vardır. Eşinizin de sperm sayımı yaptırması ve üreme yollarında herhangi bir sıkıntısı olmadığını doğrulaması gerekir. Bunun için hamile kalmadan önce mutlaka bir jinekoloğa görünmeniz gerekir.

Doktor muayenesinden sonra herhangi bir sorunuz yoksa, uzmanların aşağıdaki tavsiyelerine göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

  • Beslenmenize dikkat edin;

Hamile kalmadan en az ç ay önce bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bunun için bir diyetisyenden tavsiye almanızı öneririz. Bu programda genellikle sebze ve meyve ağırlıklı besinler bulunur. Bunun yanında folik asit içeriği bakımından zengin olan yeşil sebzeleri ve kuru yemişleri tüketmenizde fayda vardır.

  • Yumurtlama dönemlerinizi takip edin;

Yumurtlama döneminde bayanların hamile kalma olasılığı oldukça yüksektir. Bu dönem adet başlangıcından itibaren 14. Gün olarak belirlenmiştir. 14, 15 ve 16. Günlerde hamile kalma olasılığınız yüksek olduğu için bu günlerde cinsel ilişkiye girmeniz tavsiye edilir.

  • Stresten uzak durun;

Yapılan araştırmalara göre stres, yumurtlama ve hormonlar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Özellikle yorgunluktan dolayı yaşanan stres, cinsel ilişkiyi olumsuz etkiler. Bu nedenle bebek sahibi olmak istediğiniz dönem boyunca stresli yaşamdan uzak duranız gerekir.

  • Kendinize zaman tanıyın;

Hamile kalmak istiyorsanız, strese girmeden beklemeniz gerekir. Çünkü hamile kalmak bazen uzun bir süreç olabilir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda hamile kalmak isteyen anne adaları yaklaşık olarak 6 ay beklemektedir. Bu nedenle kendinize biraz zaman tanıtın ve vücudunuzun hamileliğe hazırlanmasına müsaade edin.

  • Cinsel ilişkiyi ertelemeyin;

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler genellikle cinsel ilişkiyi ertelerler. Bunun nedeni genel olarak heyecandır. Uzmanlara göre bebek sahibi olabilmek için haftada en az 3 kez ilişkiye girmeniz gerekir. Ancak yumurtlama döneminizi bilmiyorsanız ya da adet kanamalarınız düzenli değilse her gün ilişkiye girmenizde fayda vardır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017