Bebek Yemekleri Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmelidir?

In Bebek Gelişimi

Bebekler, yemek yeme alışkanlığına 4. Aydan sonra başlarlar. Bu aylarda yavaş yavaş yemeklerin tadına bakarlar ve 6. Aya geldiklerinde, artık yemek yiyebilecek duruma gelirler. Bebekleri yemek yemeye alıştırmak oldukça zordur bu nedenle Bebek Yemekleri konusunda bazı noktalara dikkat etmelisiniz.  Bununla beraber bebeğinizin yeme alışkanlığı kazanmasın konusunda annelerin sabırlı ve bilgili olmaları gerekir. Bebekleriniz ilk kez yemek yemeye başladığında ona kendi yiyeceklerinizde vermemelisiniz. Bebeğinizin midesi henüz gelişmediği için bazı yiyecekler onda hazımsızlık yaratabilir. Bununla birlikte bazı yiyecekler alerji yapabilir. Bebek yemekleri konusunda seçici olmalı ve bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Bebek yemekleri için dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

 • Bebeklere ilk olarak yoğurt verilmeye başlanmalıdır.
 • Katı gıdaya geçişlere çorba ile devam etmelidir. Bebeğinize besleyici çorbalar yapmalısınız. Özellikle mevsim sebzeleri ile yapılan çorbalar, oldukça besleyici ve doyurucu olacaktır.
 • Bebeğinize 1 yaşına kadar bal yedirmemeniz gerekir. Çünkü balın alerji yapabilme ihtimali vardır.
 • Katı gıdaya geçişlerde bebeğinizi zorlamamanız gerekir. Onun istediği kadar yedirmelisiniz.
  Bebeğinize yedirdiğiniz yemeklerde, ilk bir yıl içinde tuz ve salça kullanmamanız gerekir. Tuz böbrekleri için zararlı olurken salça, sindirim sıkıntısı yaşatır.
 • Bebeğiniz yemek istemiyorsa, onu zorlamamanız gerekir. Zorlamak, ileride yeme problemlerine neden olur.
 • Yemek saatlerinde bebeğinizi yemeğe hazırlamalısınız. Ona çeşitli oyunlar ile yemek yemeyi sevdirebilirsiniz.
 • Katı gıdaya geçişlerde 3 gün kuralı vardır. Bebeğinize ilk defa verdiğiniz bir besini, 3 gün boyunca vermeyerek alerji yapıp yapmadığını belirlemeniz gerekir.
 • Bebeğinizin sebze yemeklerini buharda pişirerek yapmalısınız. Buharda pişen sebzeler vitaminlerini korurlar.
 • Bebeğinize ilk vereceğiniz gıdalar arasında muhallebi de bulunur. Tam yulaf unundan yapılmış bir muhallebi ile bebeğinizi yemek yemeye alıştırabilirsiniz. Bu muhallebide şeker kullanmamanız daha iyi olacaktır.
 • Bebeğinize ilk bir yıl inek sütü vermemeniz gerekir. En sevilen bebek yemekleri arasında olan muhallebinin de inek sütünden yapılmaması tavsiye edilir. Bunun nedeni inek sütünün sindiriminin zor olması ve demirden yana zayıf kalmasıdır.
 • Bebek yemeklerinizde besleyici olan yulaf ve tam buğday ununu tercih etmelisiniz.
 • Bebeklerinize ilk aşamada sebze püreleri ve meyve püreleri yedirmelisiniz. Ancak bunların mevsimine göre olmasına dikkat etmelisiniz. Yine  püre yaparken mikser yada blender gibi araçların kullanılmaması ve pürelerin ezilerek yapılmasını önermekteyiz. Ezilerek yapılan pürelerde tam pürüzsüzlük olmayacağı için ilerleyen dönemde katı gıdaların tüketilmesinde olumlu katkıları olacaktır.
 • Bebeğiniz yemeklerini yemiyorsa, ona biraz zaman verin ve sabırlı olun. Onun yemeklere dokunmasına izin verin. Kendi eline aldığı yiyeceklere daha kolay uyum sağlamayacaktır. Ona yemek yedirmekten vazgeçmeyin ancak zorlamamaya da özen gösterin.
 • Ve son olaak bebeğiniz kendisi yemek istiyorsa “yapamayacağını” bilseniz bile kendisin yeme gayretini desteklenmesi açısından bu isteğine ara sıra izin vermelisiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Bebek Yemekleri Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Özellikle pürelerin blender İle hazırlanmaması gerektiği konusu gerçekten çok önemli. Bu şekilde ek gıdaya alışan bebek pütürlü gıdaları ilerde reddediyor…

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017