Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve Eğitici Oyuncak Seçimi

In Bebek Gelişimi

Pek çok firma tarafından çocukların zeka gelişimi için eğitici oyuncaklar tasarlanmaktadır. Ancak eğitici oyuncakların seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar eğitici oyuncakların türüne göre de farklılıklar göstermektedir. Eğitici oyuncak türleri ve eğitici oyuncak seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususları kademe kademe ele alalım;

Oyun kartları:

Eğitici oyuncaklar grubuna dahil olan oyun kartları her yaş gelişimine uygun oyuncaklardır. Küçük yaş grubu için seçilen oyun kartlarının ahşap ve büyük olmasına tercih etmelisiniz. Ayrıca oyun kartlarının boya kalitesini de incelemeniz önemlidir.

 
Zeka Küpleri:

Zeka küpleri her yaş için kademelendirilerek geliştirilmektedir. Küçük yaş gruplarında daha basit ve büyükken, büyük yaş gruplarında zorlaşmakta ve parçalar küçülmektedir. Zeka küplerini seçerken ahşap veya sert plastik olmasını tercih ediniz. Ayrıca boyasız, ham ürünlerin her zaman daha sağlıklı olduğunu unutmayınız.

 
Aktivite Kitapları:

Genelde üç boyutlu olarak tasarlanan aktivite kitaplarının yırtılmaya dayanıklı olanlarını tercih etmelisiniz. Baskı kalitesi açısından birinci kalite kitaplar tercih etmelisiniz. Küçük yaş grupları için büyük ve az yazılı, bol görselli kitapları seçmeniz uygun olacaktır.

 
Aktivite Masaları:

Yaş gruplarına göre farklılık gösteren aktivite masaları beş yaşın üzerinde çok tercih edilmeyen eğitici oyuncaklardandır. Aktivite masalarını seçerken dayanıklı malzemelerden olmasına ve çok ufak parçalar içermemesine dikkat etmelisiniz. Küçük yaş grupları için az fonksiyonlu masalar daha faydalı olacaktır. Karmaşık fonksiyonlar küçük yaş gruplarında faydadan çok karmaşaya neden olmaktadır.

 
Ahşap Oyuncaklar:

El göz koordinasyonu ve kas gelişimine destek olan oyuncaklardır. Yutulabilir küçüklükte parçaları olan oyuncaklardan kaçınmanız gerekmektedir. Mümkün oldukça ham ve boyasız ahşap oyuncakları tercih ediniz.

 
Rakam-Nesne Eşleştirme Oyuncakları:

Rakamlar belirli yaşların altında öğrenilmesi zor olan gelişim alanlarıdır. Ancak bir yaşında dahi kullanılabilir. Çocuklarda sayı farkındalığı açısından çok faydalı oyuncaklardır. Bu eğitici oyuncakların seçiminde rakamların belirgin ve büyük olmasına dikkat ediniz. Üzerindeki görsellerin çabuk silineceğini düşündüğünüz oyuncaklardan uzak durunuz.

Eğitici oyuncakların türü ne olursa olsun, eğitici oyuncak seçimi hususunda mutlaka ambalajlı ürün almayı tercih ediniz. CE kalite standartları ifadesi bulunmayan oyuncakları almayınız. Oyuncak alırken maddiyattan çok sağlık durumunu göz önünde bulundurmayı unutmayınız.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve Eğitici Oyuncak Seçimi

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017