Bebekler İçin Güvenli Ev Nasıl Olmalıdır?

In Bebek Sağlığı

Hayatınızda en değer verdiğiniz varlıklar olan bebekler için güvenli ev nasıl olmalıdır sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız. Kısa süre içerisinde dünyaya gelmesini beklediğiniz veya doğmuş olan bebekleriniz için geç kalmadan yaşam alanlarınızı güvenli hale getirmek için neler yapabileceğinizi sizler de böylece görmüş olacaksınız.

  • Eşyaları sabitlediniz mi?

Bebekler için en tehlikeli anlardan birisi emekleme dönemlerinde eşyaların sabit olmamasıdır. Dolaplar, sehpalar veya televizyonların sabit bir biçimde durmaması, düşme ve devrilme risklerinin yüksek olması nedeniyle bebeklerinizin can güvenliğini tehdit edecek unsurlar ortaya çıkabilir. Bu durumlardan korumak amacıyla ev içerisinde yer verdiğini tüm mobilyaların duvarlara sabitlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Klozet kapakları kapalı mı?

Yetişkinler için bir problem gibi görülmese de, bir an dikkatsizlik sonucunda bebeklerinizin düşme veya boğulma tehlikesi yaşayabilecekleri klozet kapaklarının mutlaka kapalı olması gerekmektedir. Kullanılmayan anlarda buna dikkat ederseniz, bebeklerinizin daha güvenli alanlarda yaşamasını sağlamak amacıyla önemli bir adım atmış olacaksınız.

  • Hangi perde çeşidini kullanıyorsunuz?

Son yıllarda en çok tercih edilen perde çeşitlerinden olan store perdelerin kordonlarının bebeklerinizin yatağından uzak durması gerekmektedir. Böylece boğulmaya yönelik en iyi tedbirlerden birisini alabilirsiniz.

  • Prizleri kapattırmalı mısınız?

Açık prizler varsa kapattırmayı ihmal etmemelisiniz. Çocuklar için dikkat çekici noktalardan olan prizlerin kapaklarla kapattırılması yeterli olmayabilir. Aynı zamanda büyük boyutlarda mobilyaların da bu alanlara çekilmesi, daha pratik olarak tedbir almanızda etkili olacaktır.

  • İlaçları ulaşamayacağı yerlere sakladınız mı?

Bebekler için renkli olmasıyla dikkat çeken haplar son derece tehlikelidir. Bu nedenle mümkün olduğunda yükseğe konumlandıracağınız dolapların içerisinde kilitli bir biçimde tutmalısınız. Böylece ilaçlara ulaşma ihtimalini ortadan kaldırmış olacaksınız. Bu da sizlere ev içerisinde bebeğiniz için güvenli alanları oluşturma şansını verecektir.

  • Banyoda güvenlik önlemi aldınız mı?

Bebeklerinize banyo yapmayı sevecekleri bir hale getirmek amacıyla çeşitli oyuncakları da küvetlerinin içerisine atabilirsiniz. Ancak bunlar için oyuncakların yaş aralıklarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca banyo zemininde kaydırmaz kaplamaları kullanmak ve musluklara yumuşak korumaları takmak da etkili bir çözüm olacaktır.

  • Bebeğinizin beşiği pencereden uzak mı?

Bebekler için tehlike arz eden durumlar arasında pencereye yakın konumda olan yataklar yer almaktadır. Bebeğinizin beşiğini veya yatağını pencereden olabildiğince uzak tutmalısınız. Oldukça yoğun bir biçimde görülen pencereden düşmeleri de böylece engelleyebileceksiniz. Ayrıca pencerelerde kilitli koruma sistemlerini de kullanabilirsiniz.

  • Bebeğinizin oyuncakları güvenli mi?

Her oyuncağın üzerinde belirli yaş aralıkları vardır. Bunlara göre seçilecek olan oyuncaklarda kopma ve parçalanma riskinin olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde özellikle kullanacakları oyuncaklar için bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017