Bebekler Neden Emmeyi Reddeder, Neler Yapılabilir?

In Bebek Sağlığı

Yenidoğan bebeğiniz dünyaya geldiğinde koşulsuz ihtiyacı olan ilk şey beslenmedir. Beslenme ihtiyacı için vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz olan en özemli besin kaynağı anne sütüdür. Gerek yenidoğan bebeklerde gerekse daha büyük bebeklerde bazı durumlarda bebekleri emzirmek oldukça zor olabilmekte ve bebekler emmeyi reddetmektedir. Bebekler emmeyi neden reddeder? Gelin hep birlikte bu nedenlere bakalım.

Normal şartlarda anne sütü bebekler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Bebeğinizin ilk 6 ay boyunca ihtiyacı olan tüm besin maddelerini ve mineralleri tamamı ile ihtiva eder. Öncelikle şunu üzerine basarak belirtmek lazım. Bebeğiniz sütünüzün tadını beğenmediği için emmeyi reddetmez (Eğer yediğiniz besiner anne sütünü değiştirmiyor veya tadını değiştirmiyorsa)… Yani halkımızın bazı kesimlerinin dediği gibi “sütünüzün tadını beğenmediği için emmiyor” (annenin özellikle psikiatrik ilaç kullanmıyor olması gerekli) gibi bir durum normal şartlarda sözkonusu değildir.

Bebeklerin emmeyi reddetme nedenleri nelerdir?

 • Emzirme pozisyonunuzun yanlış olması
 • Emzirme tekniğine uymamanız yada kötü bir yöntem kullanarak bebeği emzirmeye çalışmanız
 • Bebeğinizin herhengi bir enfeksiyon geçiriyor olması
 • Bebeğinizin ağzında pamukçuk gibi lezyonlar olması
 • Annenin kullandığı bazı ilaçlar olması durumunda bebeğiniz emmeyi reddedebilir (Örn: Doğum sonrası depresyon için kullanılan ilaçlar)
 • Bebeğinizin biberon ile beslenme alışkanlığı kazanmış olması. Biberon ile beslenme bebeğin kolayına gelen bir durumdur. Bu durumda bebeğiniz emmeyi reddedebilir.
 • Annede bulunan meme başı anormallikleri (çok küçük meme başı yada meme başının olmaması)
 • Emmzirme işleminde ısrarcı olmama

Genel olarak yukarıdaki durumların varlığında  bebekler emmeyi reddedebilir. Bebeğiniz emmek istemiyorsa aşağıdaki çözüm önerilerini uygulamanız yararınıza olacak ve sorununuzu %80 çözecektir.

Emmek istemeyen bebekte neler yapılabilir.

 • İlk yapmanız gereken işlem emzirme pozisyonunuzu ve tekniğinizi gözden geçirmek olmalıdır. Meme başını kahverengi kısımla birlikte tamamen bebeğin ağzına vermelisiniz. ve uygun teknikle emzirmelisiniz.
 • Bebeğinizin memeyi aldığını ve zayıf veya güçsüz olarak emdiğini düşünüyorsanız, bebeğinizin o an için bir enfeksiyonla savaştığını düşünebilirsiniz. hasta olan bebekler yeterli emme sağlayamazlar.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığına dikkat. Tıkalı burun bebeklerin emerken nefes alamaması anlamına geleceği için bebek emmeyi reddedecek ve emmeyecektir.
 • Yine ağzında pamukçuk oluşan bebekler acı çekebileceği için emmek istemeyebilirler. Bu durumda olan bebeğinizin ağzını kontrol ederek beyaz, gri ve sarımtırak renkli pullanmalar olup olmadığını kontrol edin. Eğer böyle bir durum varsa bu pamukçuğa işarettir. En kısa sürede pamukçuk tedavisi için çalışmalara başlayın.
 • Diş çıkarma dönemleri bebeklerin sancılı geçen başka bir dönemidir. Bu dönemde olan bebekler emmek istemeyecektir. Bu durumda doktorunuzla görüşerek bebeğinizi rahatlatacak bazı önlemler alabilirsiniz.
 • Özellikle yenidoğan sarılığı olan bebekler emmek istemezler. Bu durumda olan bebeğiniz var ise en kısa zamanda doktora başvurun ve bebeğinizi emzirmek için ısrarcı olun.
 • Bebeğinizin memeyi araması ve bulup düzgün tutma süreci biraz uzun olabilir. Bu durumu bebek emmek istemiyor gibi algılamamak ve memeyi bulması için yardımcı olmanız gerekir.
 • Mümkün olduğunca biberon kullanmayın.
 • Meme başınız yoksa, çok küçükse yada gömülü ise sunni meme uçları kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri uygulamanıza rağmen bebeğiniz hala emmeyi reddediyorsa mutlaka bir doktora danışmalı gerekirse muayene olmalısınız. Uzun süre emmeyen bebeklerde beslenme problemlerine bağlı olarak olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017