Bebekler ve Bitki Çayları

In Bebek Sağlığı, Genel

Bebeklerinizi henüz 6 aylıkken bitki çaylarına alıştırmanız, onun bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve gaz, kabızlık ve ishal gibi sorunlardan erken kurtulmasını sağlayabilir. Bitki çayları ile erken tanışan çocuklar alıştıkları için büyüdüklerinde de rahatlıkla içebilecektir. Özellikle okul zamanlarında çeşitli hastalıklar ile tanışacaklarını göz önünde bulundurarak, bebeklerinizi bitki çayları ile erken tanıştırın. Çünkü hastalıklarda, bitki çaylarının desteğine kesinlikle ihtiyaç duyacaksınız. Ancak bebeğinize vereceğiniz bitki çayları konusunda oldukça dikkat etmeli ve bu konuda seçici olmalısınız. Bitki çaylarının bilinçsizce ve aşırı miktarda kullanılması bebeğinizin vücudunda istenmeyen etkilere ve allerjik reaksiyonlar gibi durumlara neden olabilir.   Bebekler ve bitki çayları hakkında detaylı bilgi verelim;

Bebekler için hangi bitki çayları uygundur;

Rezene;

Hem bebekler hem de çocuklar için oldukça faydalı olan bu bitki çayı çocuklarınızın iştahını arttırmak için elinizin altında sürekli bulunmalıdır. Üstelik anne sütünü arttırarak, bebeklerde gaz problemini de önler. Üst solunum yollarının açılmasında da oldukça etkilidir.

Ihlamur;

Ihlamur çayı bebekler ve çocukların kabızlık sorununu önlerken aynı zamanda grip gibi hastalıkların en geleneksel tedavi yöntemleri arasında yer alır. Doktorların da bebekleriniz için tavsiye ettiği bu çay bağışıklık sistemini güçlendirirken öksürüğün yumuşamasına da yardımcı olur.

Nane çayı;

Nane çayı bebeklerinizin mide bulantısı ve kusma problemlerini önleyecektir.

Zencefil çayı;

Zencefil, doğadaki en iyi mikrop arındırıcılardan biri olarak bilinir. Bebekleriniz 8 aylık olmadan zencefil çayı vermemeniz gerekir. Bu çayı yapabilmek için taze zencefil alarak kabuğunu soyup, sıcak suda 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bebeklerin mide ve bulantısı ve kusma sorunları için de oldukça etkilidir. Kan dolaşımını hızlandıran bu çay, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Papatya çayı;

Rahatlatıcı etkisi olan papatya çayı mide spazmlarına ve gaz sancılarına oldukça iyi gelir. Bebeklerin bu çayı 6 aydan sonra kullanmaları gerekir. Bazı papatyalar zehirli olduğu için kapalı olan paketlerde satılan papatyaları almaya özen göstermelisiniz.

Kuşburnu çayı;

Bitki çayları içinde en çok sevilen çaylardan olan kuşburnu, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan bu çayı bebeklerinize vermek için 1 yaşına kadar beklemeniz gerekir. Bu çay soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılmaktadır.

Bitki çayları nasıl yapılır;

Bebekler ve bitki çayları hakkında kabaca yukarıdaki bilgileri verdikten sonra Bitki çaylarının hazırlanması konusunda da birkaç bilgi verlim. Bitki çayları yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, onları aktarlardan almanızdır. Yani bitkinin kurutulmuş hali ile çay yapmanız gerekir. Bitki çayını hazırlarken kurutulmuş çayları çaydanlığa veya cezveye koyarak kesinlikle kaynatmamalısınız. Çayı kaynatmak yerine bir bardak içine belirli bir miktar koymanız ve üzerine kaynamış su dökerek 10 dakika bekletmeniz gerekir. Bu süre 10 dakikadan az olmamalıdır. Ve 10=12 dakikadan uzun da beklememelidir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017