Bebekler ve Çocuklar İçin Oyuncak Seçiminin Önemi

In Bebek Gelişimi

Bebek ve çocukların gelişiminde önemli bir rol oynayan oyuncaklar güvenilir ve sağlıklı olmalarının yanında yetenek, ilgi alanları ve gelişimine bağlı olarak çocukların gereksinimlerini karşılayabilecek türden olmaları gereklidir.

Çocuğunuz veya bebeğiniz için oyuncak seçimi aşamasında ilk dikkat etmeniz gereken nokta, alınmak istenilen oyuncakların güvenlik sertifikalarına uygun olup olmamasıdır. Alınacak oyuncağın mutlaka etiketi okunmalı ve tavsiye edilen yaş aralıklarına uygun olan, bebeklerin ağzına götürmeleri nedeniyle zehirli olmayan ve hijyenik malzemelerden yapılan oyuncaklar tercih edilmelidir. Ayrıca kenarları keskin ve küçük parçaları olan oyuncaklardan mutlaka uzak durulmalıdır.

Bebeklerde Doğru Oyuncak Seçimi

Hızlı ve sağlıklı bir gelişim açısından bebeklerde oyuncak seçimi oldukça önemli bir iştir. Genellikle 3 aylık dönemde olan bebeklerde onları meşgul edecek parlak renkli ve ilginç özelliklere sahip oyuncaklar onların odaklanmasını sağlayarak göz kaslarının gelişmesinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra ise yumuşak dokulu oyuncaklar bebeğin kas hareketlerini geliştirmektedir.

3 ve 6 aylık dönemler arasında ulaşma, kavrama ve hareket özellikli olmaları şartıyla renkli dişlikler, çıngıraklar ve sesli toplar tarzındaki oyuncaklar öncelikli tercih edilmelidir. 6 ile 12 aylık dönemlerde de nesneleri bulmaya ve yakalamaya yönelik hafif toplar ile el ve göz koordinasyonunu sağlayan vurmalı tarzdaki müzik aletleri ve yıkılabilen blok oyuncaklar en uygun oyuncak grupları arasındadır.

Çocuklarda 1 yaşından itibaen  3 yaşına kadar süreçte aletleri tanımasına yardımcı olan ve çocuğun kas gelişimine yardımcı tarzdaki kil ve oyun hamurları, tırmanma ekipmanları oyuncakları bu dönemlerde oldukça uygundur. Bu tür oyuncaklar çocuklarda neden-sonuç ilişkisinin kurulması açısından önem taşımaktadır.

3 yaş sonrasından okul dönemine kadar uzanan dönemde çocuğunuz için oyuncak seçimi aşamasında, oyun setleri ile araba, bebekler, ahşap bloklar ve doktor, öğretmen gibi çeşitli roller üstlenebileceği tarzdaki oyuncaklar tercih edilmelidir. Çocuklara boyama ve kitaplara alıştırmak için de çizim ve boyama ağırlıklı kitaplar bu dönemdeki oyuncaklar arasında mutlaka bulunmalıdır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Bebekler ve Çocuklar İçin Oyuncak Seçiminin Önemi

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017