Bebeklerde Açık Hava ve Önemi

In Bebek Sağlığı

Bebeklerin sağlıklı olarak gelişebilmesi için açık havaya ihtiyaçları vardır. Özellikle kemik gelişimleri ve lahitis adı verilen hastalığın önlenmesi için mutlaka D vitamini almaları gerekir. Bu vitamin yalnızca güneş ışığına bulunur. Halk arasında yeni doğan bebeğin pencere önünde çıplak yatırılması gibi bir inanış vardır ancak bu tamamen yanlış bir uygulamadır. Çünkü bebeklerin D vitamini alabilmesi için direkt olarak güneş ışığı almaları gerekir. Bununla birlikte açık havaya çıkan bebeklerin pek çok açıdan fayda sağladıkları görülür. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bebeklerde açık hava faydaları nelerdir aşağıdaki şekilde açıklayalım.

Bebeklerde açık hava faydaları nelerdir;

  • Bebekler açık havaya çıktıklarında temiz hava alırlar.

  • Açık hava bebeklere ve çocuklara istedikleri gibi hareket edebilme imkânı sağlar. Bu sayede çocukların öz güvenleri gelişir.

  • Bebeklerde açık hava, onların sesini duyabilmenizi sağlar. Bebekler ve çocuklar seslerini en güzel açık havada duyururlar ve hiçbir şekilde kısıtlanma hissetmezler.

  • Açı havaya çıkan çocuklar pek çok doğa olayını gözlemleyebilir ve bunları yaşayarak öğrenirler. Örneğin; karıncaların yuvalarına yemek taşıması, kar ve yağmur yapması, rüzgâr esmesi gibi.

  • Açık havada oynayan çocuklar bulutları, güneşi, ağaçları ve kuşları oyunlarına katarlar. Bu sayede hayal güçlerini geliştirebilirler.

  • Dışarıdaki pek çok insan ve çocuk ile karşılaşan bebekler, ileriki hayatlarında daha sosyal olurlar ve insanlarla daha güzel iletişim kurabilirler.

Bebekler açık havaya nasıl çıkarılmalıdır;

  • Bebeğinizi açık havaya çıkarmadan önce güneşin dik olduğu saatlere dikkat etmeniz gerekir. Güneşin dik geldiği 11:00 ve 15:00 arasındaki saatler onun bunalmasına ve hastalanmasına neden olabilir. Bu nedenle bu saat aralığının dışında olan saatlerde onları açık hava ile buluşturmalısınız.

  • Bebeğinizi açık havaya çıkardığınızda sadece balını ve yüzünü güneşten korumanız gerekir. Vücudunun ve kollarının güneş ile buluşmasına izin vermelisiniz. Bu sayede kemik ve doku gelişimi hızlanacaktır.

  • Temiz hava alan bebekler mutlu ve sinirsiz olacaktır. Onun daha çok mutlu olabilmesi için oyunlar oynamaya özen gösterin.

  • Bebeğinizi ilk olarak 5 er dakika güneş ile buluşturmaya ardından yavaş yavaş bu dakikayı arttırmaya dikkat etmeniz gerekir. İlk etapta çok fazla güneş görmemesi ve zaman içinde güneşe alışması önemlidir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017