Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

In Bebek Sağlığı

Bebeklerde ateş vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği bir yanıttır. Genellikle enfeksiyon durumlarında vücudun mikroorganizmalar ile mücadelesi sırasında oluşur. Genel anlamda ateş vücut için iyi olsa da özellikle bebeklerde yüksek ateş istenmeyen durumlara sebebiyet verebilmektedir. Normal şartlarda bebeklerde ateş sınırı 37,5 derece olarak kabul edilir. 37,5 derecenin üstü ateşi olan tüm bebekler ateşli bebek olarak kabul edilir. 38 derecenin üzerindeki tüm ateşli bebek durumlarına müdahalede bulunmak gerekir.

Bebeklerde ateş birkaç noktadan ölçülebilir. Bu amaçla bebeklerde ateş en çok, alından, kulaktan, koltuk altından ve makattan ölçülmektedir. Alından ölçülen ateş normal iç vücut ısısından 0,5 derece daha azdır. Yani kulaktan ateşi 37 derece ölçüyorsanız alından 36,5 derece olması normaldır. Bu durumlarda bebeğin ateşini 37 derece olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde ateş enfeksiyonların dışında bazı durumlarda da ortaya çıkabilir. Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde ve periyodik olarak yapılan aşı uygulamalarından sonra da ateş gözlemlenebilir. Ancak bu ateş genellikle 38 derecenin altında kalmaktadır. Bebeklerde 38 derece ve üstü ateş durumlarında  bebeklerde enfeksiyon varmış gibi düşünmek gerekmektedir. Müdahale edilmeyen yüksek ateş, bebeklerde havale (konvülsiyon) gibi durumların görülmesine sebebiyet verebilir. 39-40 derecenin üstü ateş durumları tehlikelidir.

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür

Bebeğinizin ateşi olması durumunda birkaç yöntem kullanarak ateşi kontrol altına almak mümkündür. Bebeğinizin ateşine ne kadar erken müdahale ederseniz o kadar rahat kontrol altına alabilirsiniz. Bu nedenle ateşin yükselmeye başladığını farkettiğiniz an basit müdahalelere başvurabilirsiz. Peki bebeklerde ateş nasıl düşürülür diye soracak olursanız gelin hep beraber inceleyelim.

Kıyafetleri inceltin: Bebeklerde yüksek ateş olması durumunda ilk yapmanız gereken iş bebeğinizin kıyafetlerini inceltmek veya bebeğinizi yada çocuğunuzu soymak olmalıdır. Bu işlem ile bebeğinizin vücudunun ısı kaybetmesine ve ateşin düşülmesine neden olacaktır. Ancak sadece kıyafetlerin çıkarılması ve bebeğinizin soyulması ateşi kontrol etmek için yeterli olmayacaktır.

Islak bezlerle soğuk uygulama yapın: İnsan vüsudunun belli noktalarında damar yapıları deriye yakın bölgelerden geçmektedir. Bu noktalara ıslak bezlerle soğuk uygulama yapmanız durumunda ateşi kontrol altına alabilirsiniz. Bu amaçla boynun yan tarafını, koltuk altı, kasık, dirseğin iç kısımları ve diz arkasını kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ıslak bezler çok soğuk olmamalıdır. Bu amaçla sadece su kullanmanız yeterlidir.

Duş Aldırın: Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa bebeğinize ılık duş aldırmanız önemlidir. Bebeğinize duş aldırırken kesinlikle soğuk su kullanmamalısınız ılık olarak tabir edilen sıcaklıkta su kullanmanız yeterlidir. Duştan sonra bebeğinizi ıslak bırakmamalı tamamen kurulamalısınız. Bu işlemi birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerin kullanılmasına rağmen bebeklerde ateşi kontrol altına alamıyorsanız mutlaka doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz. Doktorunuz önerileri durumunda ateş düşürücü şuruplar veya ateş düşürücü fitiller kullanmanız gerekecektir. Bu amaçla doktorunuzun önerdiği ilaçları önerdiği miktarda kullanmalısınız. Sonrasında ise en kısa bebeğinizi muayene ettirerek ateşin sebebini belirlemeniz gerekmektedir.

 

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017