Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Burun Bakımı

In Bebek Sağlığı
Bebeklerde burun tıkanıklığı, en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bebekler emerken ya da uyurken genellikle burunlarından nefes alırlar. Bu nedenle burunlarının her zaman açık olması gerekir. Bu temizliğin sağlanması için de günlük olarak bakımını yapmanızda fayda vardır. Çünkü burun temizliği, dikkat etmeniz ve önem vermeniz gereken bir konudur.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri;

Bebekler için burun nefes alma, ağız ise sadece beslenme organıdır. Bebekler ağlamak haricinde sadece burunlarından nefes alırlar. Bu nedenle burnu tıkalı olan bebekler gerçekten huzursuz bir yapıya sahip olabilirler ve bununla birlikte beslenmelerinde güçlükler oluşabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı için birden fazla neden olabilir. Bunları aşağıdaki şekilde belirtelim;

  • Bebeklerin bulunduğu, özellikle uyuduğu ortamın kuru olması, burun tıkanıklığına neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek için ortamın buhar makineleri yardımıyla nemlendirilmesi gerekir. Ancak bazı buhar makineleri ortamı çok fazla nemlendireceği için tercih edilmemektedir. Kış aylarındaysanız kaloriferlerin üzerine su koyarak da odanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte ıslak bez koymak da ortamın nemlenmesine yardımcı olabilir. Odadaki nem oranının %50 olmasına dikkat etmelisiniz.

  • Bebekler sürekli yattıkları için burunlarına dolan sıvılar genizlerine akar ve buraya yapışarak tıkanıklığa neden olurlar.

  • Yeni doğan bebekler kolay bir şekilde kustukları için, kusmuklar burundan gelebilir ve bunun sonucunda burunda tahriş oluşur. Bu tahrişle birlikte tıkanıklık ve hırıltı oluşabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır;

Bebeklerde burun tıkanıklığı açılması için serum fizyolojik yani serum suyu ya da bir başka deyişle okyanus suyu damlatılmalıdır. Günde birer kez burnuna damlatmanız, tıkanıklığın giderilmesi için yeterli olacaktır. Eğer bebeğinizin burnu sürekli tıkanıyorsa, bu suyu günde birkaç defa uygulamanız ve aspiratör ile burnunu temizlemeniz gerekir. Serum fizyolojik vücut dokularıyla eşit yoğunlukta olduğu için fazla kullanılması bebeğinizde herhangi bir olumsuzluğa sebep olmayacaktır.

Banyo sonrasında da bebeğinizin burun temizliğini yapabilirsiniz. Banyoda burun içine giren sular burnu yumuşatacaktır. Bu sayede burun içinde biriken kirleri yumuşak bir bez, tülbent, kulak çöpü ya da burun aspiratörü yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Burun temizliği için yapılmış olan aspiratörler iki çeşittir. Birincisi pompa ile ikincisi nefes ile çekilmektedir. Bu aspiratörlerin bir ucu bebeğin burnuna yerleştirilir ve diğer ucundan nefes ile burun içindeki kirler temizlenir. Pompa ile olan aspiratörler ve yüksek basıncı olan burun spreyleri, bebekler için kullanılmamaktadır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017