Bebeklerde Egzama

In Bebek Sağlığı

Bebeklerde egzama genellikle 6 ile 24 ay arasında sıklıkla görülen alerjik bir cilt hastalığı olarak tanımlanabilir. Bu hastalığın bebeklerde görülme oranı oldukça yüksektir ancak tedavisi oldukça kolaydır. Cildin bazı bölgelerinde görülen bu hastalık genellikle yüzde ortaya çıkar. Hastalığın görüntüsü ise kızarıklık, yamalar, kabuk veya nasır şeklindedir. 6 aydan sonra bebeklerde görülen egzama, anne sütü ile birlikte azalmaktadır.

Bebeklerde egzama nedenleri nelerdir;

Bebeklerde görülen egzamanın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar doğrultusunda birkaç neden saptanmıştır. Bunları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

 • Annede veya babada egzama varsa, bebeklerde egzama görülme oranı %50’dir. Bu nedenle bu hastalık, genetik olarak bebeğe aktarılmaktadır.
 • Aileden bebeğe gelen saman nezlesi ya da astım gibi alerjik durumlar sonucunda da egzama oluşabilir.
 • Kimyasal maddeler, deterjanlar, yünlü giysiler ve pudra gibi etmenler de bebeklerde egzamanın oluşmasına neden olabilir.
 • İnek sütüne karşı oluşan alerjik reaksiyonlar sonucunda da bebeklerde egzamanın görülme olasılığı artar. Bu nedenle mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslemek gerekir.
 • Katı gıdaya geçiş döneminde de bazı bebeklerde alerji oluşabilir ve bunun sonucunda egzama görülebilir.
 • Bebeklerde görülen aşırı terleme ve stresin birleşmesi ile de egzama oluşabilir.
 • Yine özellikle diş çıkarma dönemlerinde ağız salyasında artma nedeni ile dudak çevresinde egzemalar oluşabilir.

Bebeklerde egzama belirtileri nelerdir;

Bebeklerde egzama belirtileri aşağıdaki şekilde özetlenebilir. Bebeğinizde aşağıdaki belirtiler bulunuyorsa mutlaka bir doktora götürmeniz gerekir.

 • Belirgin bir neden olmadan ciltte meydana gelen kızarıklık ve kaşıntılar.
 • Ciltteki kızarıklıkların kahverengiye dönüşen kabuklar halini alması ve dökülmesi
 • Kızarıklıkların yanaklardan başlayarak vücudun diğer bölgelerine yayılması
 • Vücutta sivilcelerin çıkması ve bunların bir süre sonra kanamaya başlaması

Bebeklerde egzama tedavisi nasıl yapılmalıdır;

Bebeğinizde egzama varsa ya da cildinde yukarıdaki belirtilerden biri bulunuyorsa hemen bir doktora giderek teşhis ettirmeniz gerekir. Çünkü bu cilt hastalığının ilerlemesi, enfeksiyonların oluşmasına ve bebeğinizin çok daha fazla rahatsız olmasına neden olacaktır. Bebeklerde egzama tedavisinde ciltte kaşınmayı önleyecek kremler ve antihistaminik kremler kullanılabilir. Bununla birlikte enfeksiyon görülen durumlarda antibiyotik tedavisine başlanır. Bebeğinizde besinlere karşı alerji bulunuyorsa, tedavi döneminde bu besinler tespit edilir ve bir diyet programı uygulanır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017