Bebeklerde Emzirmeyi Bırakma Yolları Nelerdir?

In Bebek Gelişimi

Bebeklerde emzirmeyi bırakma, her anne için oldukça zorlu ve kafa karıştıran bir süreçtir. Bebek annesini emdiği sürece ve anne de emzirmekten keyif aldığı sürece her şey yolunda gider. Ancak zaman içinde anneyada belirli sebeplerden dolayı emzirmeyi kesmek gerekecek yada bebek emmeyi bırakmak isteyebilecektir. Eğer bebeğinizi emzirmeyi bırakmak istiyorsanız, bunu aşamalı olarak gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Bebeklerde emzirmeyi bırakma için neler yapılmalıdır;

Bebeklerde emzirmeyi bırakmak için uzmanların tavsiye ettiği ve dikkat etmeniz gereken bazı yöntemler bulunur. Bunları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

  • İlk olarak annenin doğru bir zamanda emzirmeyi bırakması gerekir. Bu zamana karar verebilmek için doktorunuzla görüşmeli ve tavsiye almalısınız.
  • Bebeklerin sağlıklı bir gelişim süreci olması için en az 24 ay emmesi gerekir. Bebeğinizi mümkün olduğu kadar emzirmeye devam etmeniz gerektiğini bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.
  • Geçmişten günümüze kadar gelen ve kulaktan dolma bilgilerle sütten kesme yöntemlerini unutmalısınız. Memeye acı biber sürmek, sirke ve salça uygulamak hatta yara bandı yapıştırmak gibi yöntemler oldukça tehlikelidir ve bebeğinizin sizden soğumasını sağlayabilir. Bebeğiniz sizi emerken kendini güvende hissedecektir ve sizinle en yakın olduğu anlar, emzirme anlarıdır. Bu nedenle bu yanlış yöntemlerden uzak durmanız gerekir.
  • Bebeklerde emzirmeyi bırakma zamanı için öncelikle annenin duygusal olarak hazır olması gerekir. Bebeğiniz, yediklerinden doyuyorsa ve gelişimi güzelse, emzirmeyi bırakma süreci sizin için daha kolay olacaktır.
  • Çocuğunuzun stresli olduğu dönemlerde emzirmeyi bırakmamanız gerekir. Emzirmeyi bırakma döneminde çocuğunuzun diş çıkarma dönemi, ev değiştirme, bakıcı yada kreş değiştirme, şehir değiştirme gibi duygusal baskı yaşadığı dönemlerin içinde olmadığından ve rahat olduğundan emin olmalısınız.
  • Bebeklerde emzirmeyi bırakma dönemi için bebeğiniz size sinyaller verebilir. Bunları göz ardı etmemelisiniz. Geceleri emmeyi azaltma, az emme, emmek istememe ya da sadece tek göğsünüzden emmek isteme gibi durumlar, bebeğinizi yavaş yavaş emzirmeyi bırakabileceğiniz anlamına gelir.Bu dönemlerde emzirmeyi bıramak doğru olacaktır.
  • Bebeğinizi birdenbire sütten kesmeniz, onda çeşitli duygusal travmalara neden olabilir. Sizin onu sevmediğini hissedebilir ya da ona değer vermediğinizi düşünebilir. Bu nedenle aşamalı olarak bırakmanız tavsiye edilmektedir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Bebeklerde Emzirmeyi Bırakma Yolları Nelerdir?

  • Emzirmeyi bırakma süreci zorlu bir süreç. Söylediğiniz yöntemleri dendim bazıları çok etkili yöntemler. Teşekkürler. Diş çıkarma dönemlerinde kesinlikle emzirmeyi bırakmayı düşünmeyin derim.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017