Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik Ağrılar) Nedir ve Nasıl Geçer?

In Bebek Sağlığı

Gaz sancısı, (kolik ağrı) bebeğiniz 2 haftasının doldurmaya başladıktan sonra başlayan be şiddetli ağlama krizleri ile kendini belli eden ve bebeği oldukça huzursuz eden durumdur. Bebeğiniz doğumdan sonra sağlıklı yetişkinler gibi sindirim sistemi tam olarak gelişmiş olarak dünyaya gelmezler. Bağırsak florasındaki yararlı bakyetiler tam olarak yerleşmemiz, sindirime yardımcı enzimler yeti kadar mevcut değildir. Bu süreç zarfında sizdirim sisteminin tam olarak gelişmesi ve fonksiyonel olması için geçen süreçte bazı ağrılı durumlar ortaya çıkmaktadır. İşte gaz sancısı olarak nitelendirilen durum bu ağrılardır.

Bebeklerde gaz sancısı ağlaması

Gaz sancıları (kolik ağrılar), bebeğinizde herhangi bir hastalık yada sorun olarak adlandırılabilecek bir durum olmasa da görülen bir durumdur. Hemen hemen bebeklerin %70 inde görülür. Öncelikle bu durum karşısında kolik ağrılar, (Gaz sancısı) çeken bebeğinizde herhangi bir sağlık sorunu olacağı fikrini aklınızdan çıkarmalısınız. Bu bebekler fizyolojik olarak son derece sorusuz bebeklerdir.

Gaz sancısı ne zaman başlar ve belirtileri nelerdir?

Gaz sancısı genellikle bebeğiniz 2 haftayı geçtiksen sonra görülmeye başlar. Büsüreç genellikle bebeğini 3 -4 aylık oluncaya kadar aralıklarda devam edeilir. Bu süreç sonunda gaz sancıları kendiliğinden sonlanır. Ancak bazı bebeklerde 6-8 aya kadar ara ara devam edebilir.

Gaz sancıları bebekleri gerçekten rahatsız edecek, kıvrandıracak kadar şiddetli olabilir. Bu nedenle bebeğinizin sakinleştirlemeyecek kadar ağlamasını normal olarak karşılamak gerekebilir. Gaz sancısı çeken bebeklerde bazı spesifik belirtiler görülebilir. Bunları aşağıdaki gibi belirtmek mümkündür.

Gaz sancısı belirtileri

 • Ağlama en sık görülen ve gaz sancısı çeken bebeklerin tamamında görülen bir durumdur. Bu bebekleri sakinleştirmek oldukça zor olabilmektedir. Ağlamalar nöbetler şeklindedir. 20-30 dakika gibi süre bebeklerde şiddetli ağlama görülür ve sonrasında bir süre rahatlama olduktan sonra tekrar ağlama krizi başlar.
 • Bu ağlamalar genellikle akşam 14:00 – 18:00 den sonra başlar ve gece yarısına kadar 4-6 saat devam edebilir. Ağlama nöbetleri her akşam görülebilirken, genellikle haftada sadece 2-3 akşam da görülebilir.
 • Ağlamalar sırasında bebeğiniz kıvranma hareketleri yaparlar. Ayaklarıne genelde karnına doğru çekerek ağlarlar.
 • Bazı durumlarda guruldamalar ile bağırsak seslerini dışarıdan duyabilirsiniz.
 • Bu döneme bebeklerde sık gaz çıkarma görülebilir.
 • Bunların dışında herhangi bir özellik görülmmektedir.

Gaz sancısı çeken bebekte neler yapılabilir, gaz sancısı nasıl geçer?

Genel olarak bu bir süreçtir, ve bu süreç eninde sonunda bitecektir. Ancak ebeveynlerin bebeklerinin ağlamaları karşısında kendilerini çaresiz hissetmeleri onları bu durum karşısında bir arayışa itmektedir. Anne ve baba, bebeğinin ağrılarını tamamen ortadan kaldıramasa da bazı yöntemlerle bebeklerinin rahatlamasını sağlayabilirler.

Gaz sancısı çeken bebekte neler yapılabilir;

 • Bebeğinize güvende olduğu duygusunu vermeye çalışın ona sarılın ve onunla konuşun.
 • Bebeğinize anne sütü vermeye devam edin. Araştrmalarda anne sütü alan beklerin daha az veya daha hafif gaz sancıları çektiği görülmüştür.Bebeğinizin biberonla değil de emerek beslenmesini sağlayın.
 • Her emzirmeden sonra yapacağınız ilk işlem bebeğin gazını çıkarmak olmalıdır. Bu işlemi bebeğin gazı çıkana kadar mutlaka tekrarlamalısınız. Bir süre gaz çıkarma işlemi yaptıktan sonra “bebeğin gazı yok” diye bırakmamalısınız.
 • Gaz sancıları çeken bebeğinizi kucağına alın. sırtını gaz çıkarma işleminde olduğu gibi sıvazlayın ve masaj yapın.
 • Bebeğinizin karnına masaj yapın. Bu masajlar bebeğinizin bağırsak hareketleri yönünde yani saat yönünde (soldan sağa) olmalıdır. Parmaklarınız ile hafif bastırarak saat yönünde yarım daireler çizin. Yada işaret parmalınızla  orta parmağınızı kaburgaların biraz altından başlayarak adım adım hareket ettirerek  ve hafif bastırarak saat yönünde ilerleyin.
 • Bebeğinizi kuçağınızda, arabasında veya otomobilinizle gezdirebilirsiniz. Otomobiliniz ile gezme sırasında aileler bebeklerinin rahatladığını söylemektedir.
 • Gaz sancısı çeken bebek beyaz gürültü denilen seslerle rahatlayabilir. Özellikle sağ kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi hafif uğultu çıkaran aletler bebeğinizi rahatlatabilir.
 • Bebeğinizin ayaklarını karnına doğru hafifçe bastırıp geri çekerek bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu işlemi 8-10 defa tekrarlayın.
 • Ilık banyo bebeğinizi rahatlatabilir.
 • Tüm bu işlemlere rağmen bebeğiniz rahatlamıyor ise doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doktorunuz uygun görürse bazı yararlı bakteri kültürü içeren damlaları verebilir.

Anne yediklerine dikkat etmelidir !!!

Anne özellikle bebeği 4-6 aylık olana kadar yediklerine dikkat etmelidir. Gaz yapan baklagiller, acılı ve baharatlı besinler, lahana, bakla ve inek sütü gibi gıdaları tüketmekten bu dönemde kaçınmalıdır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017