Bebeklerde Göbek Fıtığı

In Bebek Sağlığı, Genel

Göbek fıtığı yeni doğan bebeklerde başlayabilen göbek kordonu, tamamen düştüksen sonra daha belirgin olan bir fıtıktır. Bebeklerin belirli bir kısmında  görülebilirken, hafif düzeyde olan göbek fıtıklarının belirli bir yaşa gelene kadar kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Ancak bazı durumlarda çocukluk yaşlarında operasyona gerek duyulabilmektedir.

Göbek Fıtığı Neden Oluşur?

Göbek fıtığı umblikal kord  da denilen göbek kordonunun bulunduğu bölgedeki açıklığın tamamen kapanmaması nedeni ile oluşmaktadır.özellikle ağlama, Ikınma, özellikle karın kaslarını çalıştıran fiziksel aktiviteler sırasında deri altındaki yağ doku ve bağırsak gibi yapıların buradan dışarıya doğru bombe yaparak çıkarlar. Genelde ağrısız olmakla beraber ileri derecede fıtıklaşmış çocuklarda bu fıtıklaşma sırasında ağrı olabilir. Fıtıklaşmaya sebep olan ıkınma ve ağlama gibi nedenler ortadan kalkınca fıtıklaşma da kaybolmaktadır.

Göbek fıtığı genellikle doğuştan gelen durum olasa özellikle yeni doğan bebeklerde bazı bakımında ve bezlenmesinde yapılan bazı hatalar da bebeklerde göbek fıtığı oluşmasını tetikleyebilmektedir. Unlardan en sık yapılan hata henüz düşmemiş olan göbek bağının gerilim altında bırakılarak göbekte çekmeye neden olunmasıdır. Göbek kordonunun bezleme sırasında bezin içinde bırakılması bu duruma en iyi örneklerden bir tanesidir. Bu nedenle göbek kordonu düşmeden önce yeni doğan bebeklerde göbek kordonunun bulunduğu bölgede oyuntu olan bebek bezlerinin kullanılması bu riskin kaldırılmasında faydalı olabilir. Yine göbek bağında bulunan klempin kıyafetlere sıkışmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı nasıl tedavi edilir?

Genellikle 2 yaş’ a ulaşına kadar bebeklerde göbek fıtığı kendiliğinden iyileşebilmektedir. Bu zaman zarfında her periyodik kontrolünüzde göbek fıtığının da takibi gereklidir.  Ancak 2 yaşa gelinmesine rağmen hala artarak devam eden göbek fıtıkları, yada büyük (ceviz büyüklüğü) ve aileyi rahatsız eden göbek fıtıklarında cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Genellikle kısa sürede tamamlanan bu cerrahi operasyon ile göbek fıtığı tedavi edilebilir.

Bebeklerde göbek fıtığı tedavisinde tek tedavi yöntemi cerrahi tedavi yöntemidir. Bebeklerde göbek fıtıkları genellikle tedavi gerektirmez. Ancak aşırı büyük fıtıklaşmalar ve ağrılı durumlarda operasyona gerek vardır. Bunların dışındaki durumlarda cerrahi işleme gerek yoktur. Bu nedenle aileler rahat olmalıdır ve her göbek fıtığı için operasyona başvurmamalıdır. Ancak doktorunuz operasyon kararı verirse operasyona yönlenmelisiniz.

Göbek fıtığında ağızdan ve ya o bölgeye sürülerek kullanılabilen herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır.

 

 

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017