Bebeklerde Göz Bakımı Nasıl Yapılır?

In Bebek Bakımı

Yeni doğan bir bebeğiniz varsa, göz bakımını her gün ve düzenli olarak yapanız gerekir. Özellikle göz çapaklanması durumu, yeni doğan bebeklerde görülen en yaygın sorunlardan biridir ve bu çapakların her gün temizlenmesi gerekir. Göz çapaklanmasının nedeni ise yeni doğmuş olan bebeklerin gözyaşı kanalının ve gözyaşı kesesinin dar olmasıdır. Bu durum genellikle 1 yaşına kadar sürer ve kendiliğinden geçer. Ancak herhangi bir sorun oluşmaması ve rahatsızlık yaratmaması için bebeklerde göz bakımı mutlaka yapılmalıdır. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki şekilde belirtebiliriz;

Bebeklerde göz bakımı için püf noktalar;

Bebeğinizde çapaklanma sorunu oluyorsa her gün bakımını yapmalısınız. Bunun için saf suya bir pamuk bezi batırarak, gözlerini temizleyin. Ancak temizlerken dikkatli olmak ve yavaş hareketlerle temizlemek gerekir.

Bebeğinizin gözlerinde çapaklanma olmuyorsa bile, bu temizlik işlemini haftada en az 3 kez uygulamanız, onun daha rahat görmesini sağlayacaktır. Eğer bebeğinizi 2 günde bir banyo yaptırıyorsanız bu temizliği yapmanıza gerek yoktur.

Göz çapaklanması nedenleri nelerdir;

Bebeklerde göz çapaklanması, ilerde görme sorunlarına neden olabilir. Bu çapaklanma miktarı çok fazla değilse ve günden güne azalıyorsa, temizleyerek giderebilirsiniz. Ancak çapak miktarı oldukça fazlaysa ve artıyorsa, mutlaka bir doktora göstermelisiniz.

Bebeklerde göz çapaklanmasının en önemli nedeni, gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve gözyaşı kesesinin geç olgunlaşmasıdır. Bu durumda da çapak oluşumu çok fazla görülebilir. Ancak bu olgunlaşma 1 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Bebeğinizin gözlerinde oluşan çapaklanmayı gidermek için göz çapaklanması masajı yapabilirsiniz.

Göz çapaklanması masajı nedir ve nasıl yapılır;

Bu masaj, bebeklerde göz bakımı için oldukça etkilidir. Bebeğinizin herhangi bir göz sorunu olmamasına rağmen gözlerinde çapaklanma oluyorsa, bu durumda sabırlı davranmalı ve göz çapaklanması masajını uygulamalısınız. Bu masaj gözyaşı kanalının ve kesesinin olgunlaşmasına yardımcı olacaktır.

Bu masajı uygularken çok dikkatli davranmanız gerekir. Bebeğinizin kaşından başlayarak göz pınarına doğru masajı uygulayın. Masajı uygularken hafifçe bastırın. Bu masajı her seferde 15 ya da 20 defa uygulayın. Göz çapaklanma masajını günde 5 ya da 6 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017