Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

In Bebek Sağlığı

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı, yenidoğan bebeklerin bir kısmında görülebilen bir durumdur. Bebekler anne karnında iken gözyaşı kanallarının buruna açılan ucu ince bir zar ile kapalıdır. doğumdan sonra bu kanallar kendiliğinden açılarak gözyaşının burun boşluklarına akmasını sağlar. Bazı durumlarda bu kanallar açılmayarak zar ile kapalı kalmaya devam ederler. Bu durumda Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı denilen durum ortaya çıkar. Bebeğinizde gözyaşı kanalı tıkanıklığı olması durumunda hemen paniklelememelisiniz Genellikle bu durum 1 yaşa kadar kendiliğinden düzelmektedir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtileri nelerdir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri 3-4 maddede ile sıralanabilir. En önemli belirtisi bir gözde yada her iki gözde (tek gözün yada iki gözün gözyaşı kanalının tıkanıklığı durumuna göre) yaşarma ve gözyaşı akıntısıdır. Gözyaşı bebeklerde doğumla beraber salgılanmaya başlayan bir sıvıdır. Doğumdan itibaren ölüme kadar her zaman gözyaşı salgılanır. Göz sağlığı için son derece önemli olan bu sıvı gözyaşı kanalından tahliye edilemediği durumlarda göz kenarlarından sızmaya başlar. Ayrıca bebeğin kirpikleri sürekliıslakolur.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan bebeklerde sabahları ve ukudan uyandıktan sonra çapaklanma sık görülen bir durumdur. Yine enfeksiyon, konjiktivit ve irinli sıvı görülmeside bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı durumlarında sık görülen belirtilerdir.

Yine bu durumdan muzdarip olan bebeklerin gözlerinde sıksık enfeksiyonlar tekrarlamaktadır. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar gözyaşı kanalı tıkanıklığı gözyaşı kanalının belirtisidir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, hemen panik yapmamakta fayda var. İlk işiniz çocuk hastalıkları uzmanınızında görüşünü alarak bir göz doktoruna başvurmak olmalıdır. Muhtemelen doktorunuz bu durumun görüldüğü bebeklerin çok büyük bir kısmının 1 yaşına kadar kendiliğinden düzeldiğini ve 1 yaşına kadar beklemenizi söyleyecektir. Bunun yanında sizlerinde “gözyaşı kanalı masajı” ile bebeğinize yardımcı olmanız gerektiğini aktaracaktır. Bu yöntemler bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı kolaylıkla aşılabilmektedir.

Bebeğinizin gözünde çapaklanma gibi bir durum mevcut ise bu çapaklar ılık su ile temizlenmelidir. Yine bazı durumlarda “ılık çay pansumanı” faydalı olabilir. Bu işlem dikkatli yapılmalıdır. çayın sıcaklığı kesinlikle 38-39 dereceyi geçmemelidir. Yayın içerisindeki vazodilatör maddeler gözyaşı kanalını genişleterek gözyaşı kanalı yıkanıklığının tedavisinde faydalı olabilir.

Tıkanıklık 1 yaşına kadar giderilemez ise dışarıdan “sondalama” denilen küçük bir işlem ile tıkanıklık giderilir. Ancak bu işlem için 1 yaşına kadar beklemek gereklidir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı masajı nasıl yapılır?

Bu masaj son derece kolay bir masajdır. Günde 3-4 sefer yapılmalıdır. Bilindiği gibi gözyaşı kanalı buruna açılır. Bu nedenle gözün iç tarafında buruna yakın yerde gözyaşı delikleri bulunur. (ayna karşısında kendi gözyaşı deliklerinizi inceleyebilirsiniz.) Baş parmağınız ile burun kemiğinin arasına bu delikleri sıkıştırın. Hafifçe bastırarak parmağınızı burun kemiği ile aynı hizada olacak şekilde aşağıya doğru çekiniz. Bu işlemi 8-10 defa tekrarlayın.  Bu  masajla amacımız gözyaşı kanalı içerisindeki sıvının yukarıya çıkmasını engelleyerek kanal içerisinde tutmak ve aşağıya doğru sıvazlayarak oluşan basınç ile gözyaşı kanalının açılmasını sağlamaktır. Bu işlem günde 3-4 defa tıkalı olan gözyaşı kanalına uygulanmalıdır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017