Bebeklerde Kabızlık Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir

In Bebek Sağlığı

Bebeklerde kabızlık, genel olarak görülen bir durumdur. Bebeklerin kabız olması hem ananeyi hem de bebeği huzursuz eder. Çünkü kabız olan bebek huzursuz olur, sürekli karın ağrısı çekerl ve kakalarını çok zor yaparlar. Yeni doğan bebeklerde bile kabızlık görülebilir. Kabızlığın genel bir nedeni olmayabilir, alınan ek gıda kaynaklı olabileceği gibi, mide veya bağırsak sorunlarından oluşabilir.

Bebeklerde kabızlık nasıl anlaşılır;

Bebekler genellikle 3 ya da 4 saatte bir kaka yaparlar. Dışkıları yumuşaksa ve kolay olarak geliyorsa herhangi bir sorun yok demektir ancak 5 saatte bir yapıyorsa ve kaka yaparken zorlanıyorsa, kakası sert ve koyu ise kabızlık durumundan şüphelenmek gerekir. Peki kabız olan bebeğiniz için neler yapabilirsiniz? Bunu detaylı olarak inceleyelim;

Kabız olan bebeğe neler yapılabilir;

  • Bebeğinizi mama ile besliyorsanız, başka bir mama markası ile değiştirmeniz gerekir. Mamayı değiştirmeden önce mutlaka doktoruna danışın.
  • Bebeğinizi emziriyorsanız, daha sık aralıklarla emzirmeye devam etmelisiniz.
  • Bebeğinizin mamasına erik ya da armut suyu ekleyerek kabızlığı hafifletebilirsiniz. Bebeğiniz 4 aylıktan büyükse, mamasına günde 50 ml’i geçmeyecek şekilde su da ekleyebilirsiniz.
  • Bebeklerde kabızlık problemi bağırsakların hareketlenmesi ile çözülebilir. Bebeğinizi sırt üstü yatırarak bacaklarını bisiklet sürüyormuş gibi ileri ve geri hareket ettirin. Bebeğiniz emekliyorsa da daha fazla hareket ettirmeye çalışmalısınız.
  • Katı gıdaya geçiş döneminde de bebeğinizde kabızlık görülebilir. Bu durumda bebeğinizi armut, kayısı, şeftali gibi meyve püreleri ve çorba ile beslemeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda yulaf ezmesi ve arpa da lif kaynağı olduğu için bebeğinizin kakasını rahat yapmasına yardımcı olacaktır.
  • Bebeğinize banyo yaptırırken ılık suda 15 ile 20 dakika oturtun. Ilık su bağırsaklarının hareketlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Bebeklerde kabızlık için en çok kullanılan yöntemlerden biri de poposuna zeytin yağı sürmektir. Ancak bu zeytin yağının asitlik değerinin düşük olması gerekir. El yapımı zeytin yağları tercih edebilirsiniz. Ancak doktorlar gliserin ya da vazelin gibi kremlerin sürülmesini daha doğru bulmaktadır. Pamuklu kulak çöpü ile poposunun iç kısımlarına, çok içeri girmeyecek şekilde bu kremleri ya da zeytin yağını sürerek, daha rahat kaka yapmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin sırtına saat yönünde hafif hareketler ile masaj yapmak da oldukça rahatlatıcı olacaktır.
  • En son çare olarak da doktorunuza gidebilir ve güvenli bir dışkı yumuşatıcı kullanabilirsiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017