Bebeklerde Konak Nedir, Nedenleri ve Konak Tedavisi

In Bebek Sağlığı

Yeni doğan bebeklerin saç derisinin pullanarak dökülmesine neden olan konak oluşumuna neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Konak nedir, nedenleri ve konak tedavisi nedir gibi soruların yanıtlarını sizlerle bu yazımızda paylaşmaya çalışacağız. Konaklar kahverengi, kabuk halinde olan deri parçaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle ilk 3 ve 6 aylık süreler içerisinde sıklıkla görülmekte olup, evde yapılacak basit tedavi yöntemleri ile geçebilen bir seboreik türüdür.
Bebeğinizin sağlığını etkileyip etkilemediğine değineceğimiz konak ile ilgili çeşitli yönlerden bilgi sahibi olabileceksiniz.

Konak Nedenleri Nelerdir?

Bebekler için korkulacak bir hastalık olmayan ve zarar vermeyen konaklar, cildin keratin tabakasının henüz gelişmemesinden dolayı meydana gelmektedir. Deride gereğinden fazla çalışmakta olan yağ bezleri nedeniyle de oluşan konaklar için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Konak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Konak oluşumunu gördüğünüz bebekleriniz için bazı yöntemleri deneyerek tedavilerini yapabilirsiniz. İlk olarak her gün şampuanla yıkadıktan sonra yumuşak bir tarakla konakları ve pullanmayı azaltmayı deneyebilirsiniz. Bebeğiniz için kullanacağınız şampuanın koku içeriğinin olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında pullanmaların kalın kabuklu olması halinde, bebeklerinizin saç derisine bebek yağı veya zeytinyağı ile masaj yapmanızın faydalı olacağını görebilirsiniz. Saç derisine iyice yedireceğiniz bu maddeler sayesinde yumuşayarak, daha kolay taranır bir hale gelecek olan konaklardan kurtulabileceksiniz. İlk olarak saç derisini duruladıktan sonra taramanız, bu oluşumu oldukça azaltacaktır.
Bebeğinizin baş kısmında oluşan konaklar, sürekli kendini yenileyebilmektedir. Kendiliğinden geçene dek yaşayacağınız bu süreçte sık banyo yaptırmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bebeğinizin bulunduğu ortamın aşırı sıcak olmamasına, battaniyelerinin tüylerinin az olmasına ve pamuklu veya penye giysiler giymesine de dikkat etmelisiniz.

Bebeklerde Konak İçin Ne zaman Doktora Gidilmel?

Bebekler için her ne kadar tehlikeli bir durum olmasa da, konak oluşumunda belirli bir sürenin ardından doktora gidilmesi gerekmektedir. Genel olarak 1 haftalık süre içerisinde geçmeyen konaklar için uzman doktorla görüşmenizin faydalı olacağını görebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin saç derisinde kızarıklıkların yayılması halinde, kızarıklıklardan sıvı gelmesi durumunda veya bebeğinizin huzursuzluk yaşaması şeklinde görülecek birtakım sorunlarda doktora göstermenizin çok daha faydalı olacağını söyleyebiliriz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017