Bebeklerde Kusma ve Nedenleri?

In Bebek Sağlığı

Bebeklerde kusma, yenidoğan bebeklerde ve 0 6 arasındaki bebeklerde sık görülen bir durumdur. Kimi bebeklerde günde 1-2 defa kimilerinde ise çok daha fazla ve sık olarak görülebilen kusmanın birçok nedeni olabilir. Bebeklerde görülen kusma bazı durumlarda özellikle bebek reflüsü olduğu durumlarda bebeğini oldukça rahatsız edebilir. Bebeklerde altta yatan bir hastalık olmaması durumunda genellikle ilk 6 ay sonunda kusmalar kendiliğinden tamamen geçmektedir. altta yatan bir hastalık olması durumunda mutlaka bu hastalık tedavi edilmelidir.

Bebeklerde kusma nedenleri nedelerdir?

Bebeklerde ve özellikle yenidoğanlarda kusmanın bir çok nedeni mevcuttur. Kusması olan bebeğinizin  bu durumunu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Bebeklerde kusma doğal nedenlerle de olabileceği gibi altta yatan başka hastalıklar nedeni ile de kusma görülebilir. Bu nedenleri kabaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Fazla beslenme: Yenidoğan bebeklerin ve 0-3 aylık bebeklerin mideleri çok küçüktür ve doyma refleksi gelişmemiştir.Kabaca bebeklerin mideleri kendi yumruğu kadar olarak değerlendirilir. Bu nedenle, bu denli küçük olan midenin oldukça fazla besinle doldurulası durumunda kusmanın olması kaçınılmazdır bu yüzden bebeğiniz yeterli gıdayı alıyorsa aşırı beslemekten kaçınmalısınız. (Bebeğinizin yeterince beslenip beslenmediğini anlamak için “Bebeğiniz yeteri kadar besleniyor mu?“konulu makalemizi okuyabilirsiniz.) Fazla verilen bu gıda bazen bebeklerin ağzının kenarından sızma şeklinde bazen ise kusma şeklinde dışarıya atılmaktadır.

Mide anatomisinin tam gelişmemesi: Mide içeriğinin yemek borusuna geri gitmesini engelleyen kapakçık (kardioözofageal sfinkter) doğumla birlikte yeterinde gelişmemeiştir. Bu bölümün gelişmesi zamanla olmaktadır. Bu nedenle, Bebeğiniz Büyürken bu tür sızma şeklinde kusmalar görülebilir.

Pozisyon ve mideya baskı ugulanması: Bebeğiniz beslendikten sonra bebeğiniz ile zaman geçirirken mide üzerine baskı uygulanması (kucağınızda taşırken kolunuzla veya göğsünüzle mideye baskı uygulanması v.b) nedeni ile kusma oluşabilir. Yine beslenmeden hemen sonra bebeklerin yüz üstü yatırılması sonucunda midenin sıkışması ile kusma gelişebilir. Bu nedenle bebeğinizi besledikten sonra bir süre sırtını hafif yükselterek yatırmanız, bu tür kusmalara fayda sağlayabilir.

Beslenmeden sonra bebeğinizin gazının çıkarılmaması: Bebeğinizin gazı mutlaka her beslenmeden sonra çıkarılmalıdır. Yenidoğan ve 0-6- aylık bebeğinizin sindirim sisteminin tam gelişmemesi, anneyi emerken hele hele biberonla besleninken kayda değer miktarda hava yutmaları nedeni ile midelerinde oldukça fazla hava birikir. Midedeki bu havanın beslenme sonrasında çıkarılmaması nedeni ile kusma görülür. Bu nedenle her beslenmeden sonra bebeklerin gazının çıkarılmasına önem verilmelidir. Bebeğinizin gazı çıkana kadar gaz çıkarma manevraları uygulanmalıdır.

Reflü: Bebeklerde reflü gibi hastalıkların olması durumunda da kusmalar görülmektedir. Reflüye bağlı kusmalar daha uzun süre sürmekte ve daha şiddetli olarak gerçekleşmektedir. Reflü Mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına bağlı özefagus tahrişi ile oluşur. Bu bebeklerde kusma sonrasında huzursuzluk ve ağlama görülür. Reflüye bağlı kusmalar mutlaka doktor yönlendirmesi ile olmalıdır. ayrıca reflü hastalığının tedavisi uzun sürebilmektedir. İlerleyen dönemde reflü hakkında daha detaylı yazılar yazacağız.

Yukarıdaki genel sebeplerle bebeklerde kusma gerçekleşmektedir. Kusmanın nedenini kendiniz tayin etmeye çalışmamalı ve sorunun kaynağının tespit edilmesi için çocuk hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.  Doktorunuzun yönlendirmeleri ile sorunu belirlemeye ve çözmeye çalışmalısınız.

 

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017