Bebeklerde Pamukçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

In Bebek Sağlığı

Pamukçuk, birçok annenin muzdarip olduğu bir durumdur. Tüm yaş grubunda görülebilirler. Özellikle bebeklerde ağızda, dilde ve damakta görülen sarımsı renkten krem ve beyaz renklerde görülen enfeksiyonlardır. Halk arasında bebeklerde pamukçuk olarak adlandırılan bu enfeksiyonlar aslında mantar enfeksiyonlarıdır ve bulaşıcıdırlar. Tıp dilinde pamukçuk, “oral candida” olarak adlandırılmaktadır.

Bebeklerde pamukçuk huzursuzlık ve ağrı yapabileceği gibi buna bağlı olarak emmek istememe gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Beslenmek istememenin uzadığı durumlarda bebeklerde kilo kaybı görülebilir.

Pamukçuk Nedenleri Nelerdir?

Pamukçuk bir çok nedenle görülebilmektedir. Bunlardan bazılarını inceleyecek olursak,

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Yenidoğan bebeklerin bağışıklı sistemi yeterince gelişmediği için bebeklerde pamukçuk sık görülebilen bir durumdur. Bebeğinizin ağzında sık sık pamukçuk görülüyorsa detaylı kontrolden geçirilmesi faydalı olabilir.

Yetersiz Ağız Hijyeni: Özellikle bebeklerde beslenmeden sonra ve emmeden sonra ağız içerisinde hızla mikroorganizmalar üreyebilir. Bu gibi durumlarda pamukçuk enfeksiyonuna sebep olan “candida” mantarı da hızla üreyerek pamukçuk enfeksiyonuna sebep olabilir.

Stres: Yetişkinlerde strese bağlı pamukçuk sık sık görülmektedir. Çocuklarda da ateşli hastalıklar sonrasında veya sırasında pamukçuk görülebilir.

Bazı Gıdalar ve Agız Mukozasındai Tahriş: Özellikle domates gibi asidik özellikteki gıdalar pamukçuk ve aft oluşumuna neden olabilir. Yine ağız içinde tahriş olan bölgeler ( örneğin, dişlerin yanağı yada dudağı kesmesi durumunda bu bölgede pamukçuk yada aft gelişebilir) pamukçuk oluşumuna zemin hazırlar.

Vitamin Eksikliği: B grubu vitamin ve demir eksikliklerinde bebeklerde pamukçuk görülebilir ve sık olarak tekrarlayabilir.

Pamukçuk Belirtileri Nelerdir?

Pamukçuk belirtileri arasında en sık belirti ağız içinde bir yerde vaya birçok bölgede yuvarlak yapılı yada birleşik srı beyaz va yahut krem renginde değişiklikler olmasıdır. Yine çocuklarda huzursuzluk yeme bozukluğu yada emmek istememe gibi durumlar görülür. Yaygın durumlarda ağrı duruma eşlik edebilir. Yaygın pamukçuk durumlarında bebek beslenmesi ciddi anlamda bozulabilir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Pamukçuk tedavisi basit müdahaleler ve uygulamalarla gerçekleştirilebilinse de, ilaç kullanmak durumunda kalınan durumlarda olabilir.

Özelikle anne ve baba olarak ilk dikkat etmeniz gereken nokta çocuğun ağız hijyenine dikkat etmektir. Özellikle emen bebeklerde emmeden sonra bir yudum su vermek pamukçuk oluşumunu engelleyebilir.

Bebeğinizin sıvı almasına ve beslenmesine dikkat etmelisiniz. Eğer bebeğiniz yeteri kadar beslenmiyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Karbonatlı su pamukçukta faydalı olabilir. Bu amaçla yaklışık 100-120 ml suya (bir çay bardağı) 1 çay kaşığı yemek sodası (karbonat) ve 1 çay kaşığı sofra tuzu ekeyin. Çocuğunuz büyük ise 3 yaş ve üstü bu su ile gargara yaparak ve suyu ağızda bekleterek türkürmesini sağlayın. Eğer bebeğiniz küçük ise bu suya sargı bezini bandırarak pamukçuk olan bölgelere hafif hafif sürün. Özellikle bebeklerde bu suyun tutulması (çok miktarda yutma) vücudun elektrolit dengesini bozabilir. Pamukçuk hasalığı mantar enfeksiyonu olması nedeni ile emme sırasında anne memesine de bulaşabilir. Bu nedenle bu su ile göğsünü de temizlemelidir.

Eğer pamukçuk enfeksiyonu yaygın hale geldiyse mutlaka doktora ulaşılmalıdır. Doktorunuzun önerdiği Antifungal ilaçlarla(mantarlara etkili ilaçlar) ile tedaviye başlanmalıdır. Tedavi edilmeyen çok şiddetli amntar enfeksiyonları nadir de olsa sistemik (tüm vücudu etkileyen) ciddi enfeksinlara ve ciddi klinik tablolara sebebiyet verebilirler.

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Bebeklerde Pamukçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

  • kızımda biz de yaşadık pamukçuk problemini. doğu bakım ve doktor tavsiyesi ile 3 günde geçti. çok ilerleyince ilaç kullanmak durumunda kjalıyorsunuz malesef.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017