Bebeklerin Dil Gelişimi Nasıl Desteklenebilir

In Bebek Gelişimi

Bebekler için dil gelişimi sosyalleşmenin yanında düşünmeyi ve iletişim kurmayı sağlar. Bu nedenle dil, çocuklar için oldukça önemlidir. Çocuklarının dillerinin gelişmesinde anne ve babanın rolü çok fazladır. Bazı bebekler konuşmayı çok severler ve etrafındakiler ile yalnızca konuşmak isterler, konularak iletişim kurmak isteyen bu bebekler, yaşıtlarına göre daha eken ve daha güzel konuşabilirler. Bazı bebekler de yalnızca fiziksel aktiviteler ilgilenirler ve konuşmak istemezler. Bu bebekler bütün oyunları kolaylıkla öğrenebilirken konuşmayı daha geç kavrarlar ve daha geç iletişim kurarlar. Ancak bütün bebekler ailesinden yardım aldığında oldukça güzel konuşabilirler. Bu noktada ailelere düşen görevler vardır. Bu görevleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

Çocuklarda dil gelişimi için ailelerin görevleri nelerdir;

  • Çocuğunuzun dil gelişimi üzerinde olumlu etki yaratmak istiyorsanız, onunla bebekliğinden itibaren konuşun. Unutmayın, bebeğiniz sizin en iyi arkadaşınızdır. Bunu avantaja çevirin v ona günlük yaptığınız işleri anlatın ya da ona çeşitli hikayeler anlatarak sizi inlemesini sağlayın. Bebeğiniz küçük ve anlamaz diye düşünmeyin. O, sizi mutlaka dinleyecektir.

  • Çocuğunuzla günlük yaptığınız her aktivitenin ya da oyunun sonunda, yaptığınız şeylerle ilgili hikayeler anlatabilirsiniz. Bu sayede onun öğrenmesini ve öğrendiklerini pekiştirmesini de sağlarsınız.

  • Bebeğinizin anlamadığını düşünerek onunla konuşmaktan vazgeçmeyin. Çocuklar, sürekli duyarak dillerini geliştirebilirler. Bu nedenle onunla sürekli konuşun ve ona aynı şeyleri anlatmaktan çekinmeyin. Dışarıda gördüklerinizi mutlaka anlatın. Büyük hayvan resimleri olan kitaplar alarak onları isimleri ile sürekli söyleyin. Günlük kullandığınız her şeyi ismi ile söyleyin. Bu sayede onun daha çabuk anlamasını kolaylaştırırsınız.

  • Çocuklarınıza dil gelişimi için mutlaka kitap okumayı ihmal etmeyin. Okuduğunuz kitapları tekrar tekrar okuyun ve onun anlamasını sağlayın. Resimli hikâye kitapları seçerek, onunla birlikte okumaya devam edin. Bu sayede resimleri anlamasını da sağlayacak, dil ile birlikte görsel hafızasını da geliştireceksiniz.

  • Çocuklarınızın dil gelişimini en iyi şekilde sağlamak için onunla bebek dili ile değil, bir yetişkinmiş gibi konuşmaya özen gösterin.

  • Çocuklarınızın yanlış söylediği kelimeleri evet deyip doğrusunu söyleyerek düzeltin. Ama mutlaka düzeltmeye özen gösterin. Çocuğunuz bu sayede oldukça güzel konuşmayı öğrenecektir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017