Beyaz Gürültü Nedir?

In Bebek Bakımı

Bebeğiniz yeni doğduktan hastanede geçirdiği bir iki gün içinde mışıl mışıl uyuyacak ve sizi yormayacaktır. Gerekli ihtiyaçları giderildiğinde hemen uykuya dalabilir. Bunun nedeni hastanede verilen mamalar, bebeğin farklı bir ortamda olması ve dünyaya alışmasındaki uyum sürecidir. Hastanede gürültülü ortamda uyuyan bebeğiniz eve geldiğinde farklı bir bebeğe dönüşebilir. Ağlamalar başlar ve uyumaz. Bu durumdan korkmayın. Minik bebeğinizin içine canavar kaçtığınız bile düşünebilirsiniz ancak bebeğiniz dünyaya uyum sağlamıştır. Ayrıca anne karnında iken kulağına pek çok ses gelen bebeğiniz bu sessiz ortamdan hoşlanmayabilir.

Pek çok anne bebeğinin rahat etmesi için sessiz bir ortamda olmasını ister ancak bu yanlıştır. Çünkü 9 ay boyunca bebeğiniz kalp atış sesinize, mide ve bağırsaklarınızdan gelen seslere hatta içinde olduğu amniyon sıvısının sesine alışmıştır. Dünyada bu sesleri duyamadığında huzursuz olur. Üstüne bir de gaz sancıları eklenince, bebeğiniz için dünya daha şimdiden çekilmez olur.

Ağlayan bebeğinizi nasıl sakinleştirebilirsiniz;

Yapılan araştırmalara göre beyaz gürültü adı verilen ses toplulukları, bebeğin sakinleşmesi için oldukça etkilidir. Beyaz renk, tüm renklerin içinde bulunan bir renktir. Beyaz sesler de insan kulağına gelen tüm seslerin frekanslarını barındıran sesler topluluğudur. Bu nedenle beyaz gürültüye beyaz sesler adı da verilir. Bu sesler genellikle düzenli olan su, rüzgâr, dalga, titreşim, şelale gibi uğultulu seslerdir.

Bebeğiniz sürekli ağlıyor ve uyumuyorsa, onun sakinleşmesi için beyaz gürültü adı verilen sesleri dinletmeniz gerekir. Çünkü anne karnında duyduğu sesler de beyaz seslerdir ve bebeğiniz kendini bir anda, 9 ay içinde olduğu huzurlu ortamında hissedecektir. Bu sayede sakinleşecek ve kolaylıkla uykuya dalacaktır.

Halk arasında sakinleşmeyen bebekler için kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi sesler de kullanılır. Ancak bu sesler yüksek ve çok gürültülü olduğundan bebeğinizi korkutabilir. Bu nedenle internetten kolaylıkla bulabileceğiniz beyaz gürültü videolarını kullanabilir ya da bu seslerin var olduğu oyuncaklar alarak, bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz.

Beyaz gürültünün faydaları;

Beyaz gürültü, bebeğin sakinleşmesi ve uykuya rahat dalmasının yanında farklı faydalar da sağlar.

  • Kulak çınlamasına iyi gelir.

  • Kolik ağrılar çeken bebeklerde beyaz gürültünün sakinleştirici etkileri olduğu düşünülmektedir.
  • Kolay bir şekilde öğrenebilmeyi sağlar.

  • Uykusuzluk çeken kişileri için birebirdir. Hem bebekler hem de yetişkinler için geçerlidir.

  • Vertigo hastalığına iyi gelir.

  • Köpekler başta olmak üzere hayvanlar üzerinde de sakinleştirici etkisi bulunur.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017