Çocuğunuzla Kaliteli Vakit Geçirmenin Püf Noktaları

In Çocuk Gelişimi

Her ne durumda ve yaşta olursa olsun çocuklar anne babaları ile vakit geçirmekten çok büyük keyif alırlar. Günümüzde ise anne babaların çalışma hayatındaki yoğun tempoları bu durumlarda vakit yaratmanın zorluğunu yaşatabiliyor. Peki, anne ve babalar akşam çocukları ile geçirdikleri sınırlı zamanları nasıl daha kaliteli ve eğlenceli bir hale getirebilirler?

Akşam yemeklerinde birlikte olun

Akşam yemekleri başlı başına aile olarak birlikte olunan çok değerli zamanlardır. Çünkü anne ve babasıyla birlikte olan çocuk güven kazanır. Yemek sırasında o güne ait konuşmalar ve değerlendirmeler yapılabilir veya sohbetler edilebilmektedir. Ebeveynlerin gün içinde neler yaptıklarını, çocukalrına günlerinin nasıl geçtiğini ve neler yaşadıklarını sormaları ve değerlendirmeleri çocuklar ile kaliteli zaman geçirme konusunda çok önemlidir.

Çocuğunuza basit işler verin

Eve geldiğinizde sizi bekleyen işere çocuğunuza da dahil edebilirsiniz. Onun yapabileceği basit ve kolay işleri ona vererek birlikte biraz zaman geçirmiş olursunuz. Örneğin ; mutfakta yemek yaparken, çocuğunuzun önüne maydanoz veya marul gibi sebzeleri koyup, bunları doğramasını isteyerek yardımcı olmasını da sağlarsınız. Yada bir baba evde yapacağı basit onarım ilerinde çocuklarına belli görevler vererek onları da bu eyleme dahil edebilir. Bu davranışlar çocuklarda özgüvenin gelişmesine de katkıda bulunacaktır.

Çocuklarınızı Eleştirmeyin

Çocuklar ile kaliteli zaman geçirme nin bir diğer püf noktası, çocuğunuz ile vakit geçirirken, söylediklerini, yaptıklarını ve duygu ile düşüncelerini asla eleştirmemektir. Duygu ve düşüncelerini yanlışta olsa ifade etmesine fırsat vererek bunların içinde farklı düşündükleriniz varsa uygun bir dille belirtin. Sürekli eleştirilen çocuk özgüven kaybına uğrar. İlerleyen dönemlerde aileden birşeyler saklamaya meyilli olur. Sürekli kızılacağını ve eleştirileceğini düşünen çocuk yalana başvurabilir, size karşı dürüstlüğünü kaybedebilir.

Ailecek vakit geçirin

Çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimi için ev içinde veya farklı sosyal ortamlarda çocuğunuz ile birlikte ailecek kaliteli zamanlar geçirmeye mümkün olduğunca özen gösterin. Hatta boşanmış bir çift oldanız dahi çocuğunuz için belirli zaman aralıklarında bir araya gelin ve birlikte eğlenceli bir zaman geçirin hatta sinemaya, gezmeye veya yemeğe gidin.

Sosyal medyaya ve internete ara verin

Çocuklar ile kaliteli zaman geçirme konusunda en önemli kriteri en sona bıraktık. Akşam belli belli saatlerinde telefonlarını rafa kaldırın. İnternete ara verin. Bu saatlerde kitap okuma etkinlikleri düzenleyin. Eğitici oyunları birlikte oynayın. Çocukların önüne oyuncakları yığıp “haydi oyna bakalım” demektense onlarla eğitici oyunları interaktif bir şekilde oynayın. Onların oyunlarına birebir katılın.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017