Çocuklara ‘Hayır’ Diyebilme ve Sınır Koyma

In Çocuk Gelişimi

Günümüze bakıldığında pek çok ailenin çocukları tarafından yönetildiği görülür. Özellikle çalışan anne babalar, vicdanlarını rahatlatmak için çocuklarının her istediğiniz yapmayı tercih ediyorlar. Bu durum, evin içinde anne babadan çok daha fazla sözü geçen çocukların büyümesine neden oluyor. Bu çocuklar ise gelecekte bencil, egosu yüksek ve dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünen bireyler haline geliyor. Oysa ki her anne baba çocuğunu doğru ve öz güvenli olarak yetiştirmek ister. Bunun için yapmanız gereken çocuğunuzun her istediğiniz anında yerine getirmek değil, onun isteklerini ertelemek ya da ‘hayır’ diyebilmektir. Bunu ise çocuklara sınır koyma yöntemleri ile başarabilirsiniz.

Çocuklar üzerinde sınırlar koyma ne zaman başlamalı

Çocuklara sınır koyma, çocuklarınızın hareketlerini kısıtlama anlamına gelmez. Onların bazı davranışları doğrultusunda, belirli kurallar koyma ve bu kuralları kararlılıkla uygulama anlamına gelmektedir. Çocuklarınızı sağlıklı bir birey olarak yetişmesini istiyorsanız, ona bebeklik çağından itibaren kesin ve net kurallar belirlemeniz gerekir. Bu kurallar, bebeğin isteklerine ve kişiliğine göre değişir. Bu kuralları siz belirleyebilirsiniz. Burada önemli olan nokta uyguladığınız kurallardan geri adım atmamanızdır.

Sınır koyma yöntemleri nelerdir;

Etkili bir şekilde sınır koyma için öncelikle sabırlı davranmanız gerekir. Çocuklarınız, koyulan sınırlara ve kurallara karşı tepkili davranacak, hatta ağlayacaktır. Bu davranışların size geri adım attırmaması çok önemlidir.

  • Çocuklarınız, çok sevdiği bir oyuncağı istiyorsa onu alın. Ancak bunu gelenek haline getirdiyse ve sürekli bir şeyler istiyorsa, karşılığında emek vermesi gerektiğini öğretin.
  • Çocuklarınızın çok istediği bir şey varsa, onu almak için acele etmeyin. Beklemeyi öğrenmesi ve kazandığında kıymetini bilmesi için belirli bir zaman sonra almayı deneyin.
  • Sağlıklı bireyler için doğru iletişim çok önemlidir. Bu nedenle çocuklarınızla sürekli konuşun ve koyduğunuz kuraların sebeplerini ve sonuçlarını anlatın.  Eğer çocuğunuz bu kurala uymamakta ısrar ediyorsa, sonuçlarına katlanmasını sağlayın. Örneğin; çocuğunuz sürekli kanepede zıplamak istiyorsa, ona üzerinden düşüp yaralanabileceğini söyleyin. Eğer bu hareketi yapmakta ısrar ediyorsa, bir kereliğine de olsa düşmesine izin vermeniz gerekir (Kendine ciddi zararlar vermesi önlenmelidir, yada bu eylemin ona ciddi zarar vermesi muhtemel ise daha basit yöntemler izlenebilir). Bu sayede yaptığı şeylerin sonuçlarını daha iyi öğrenecek ve sizi dinlemeye başlayacaktır.
  • Çocuklarınıza koyduğunuz kurallardan kesinlikle geri adım atmayın. Uzun süre ‘hayır’ dediğiniz bir kurala ‘evet’ dediyseniz, çocuğunuz ısrar ederek tüm kuralları yıkabileceğini düşünecektir.
  • Çocuğunuz için koyduğunuz sınırlara tüm ebeveynlerin riayet etmesi çok önemlidir. Annenin “hayır” dediği bir isteğe yada duruma baba, “evet” der ise çocuğunuz bu kuralları kolayca yıkabileceğini öğrenecektir.

Yukarıda sayılan tüm yöntemler çocukların yaşadıkları hazzı ertelemeyi, ‘hayır’ demenin yaşattığı gerilim ve stresle baş etmeyi, diğer insanlara karşılı saygılı olmayı, öz güvenli ve ne istediğini bilen bireyler olmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle çocuklarınıza gerektiğinde ‘hayır’ diyerek onların ileriki yaşamlarına olumlu katkıda bulunun.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017