Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne zaman Verilmelidir?

In Bebek Gelişimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi çok hassas ve önemli bir konudur. Zamanında verilmeyen tuvalet eğitimi kişilik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Erken verilmeye çalışılan tuvalet eğitimi ise fayda sağlamamaktadır. Çünkü gelişimde kritik süreçler bulunmaktadır. Nasıl ki bir çocuk bir aylıkken konuşamazsa, aynı şekilde zamanından önce tuvalet eğitimini kavraması da söz konusu değildir.

Gelişimciler tarafından çocuklarda tuvalet eğitiminin kritik dönemi on sekiz ay ile üç yaş arasında belirlenmiştir. Ancak bu sürecin uzaması ebeveynleri endişelendirmemelidir. Çünkü her çocuğun gelişim hızı farklıdır. Dört yaşa kadar tuvalet sorununu çözen çocuklar da gelişimciler tarafından normal olarak karşılanmaktadır.

Her ne kadar on sekiz ay kritik dönem sınırı olsa da, on altıncı aydan itibaren ebeveynler yavaş yavaş eğitime başlayabilirler. Çocuklarından olumlu yanıt almaları mümkündür. Ancak tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğu korkutmamaktır. Çocuğu korkutarak verilen eğitimler ters tepebilmekte, çocuklarda düzelmeyecek yaralar açabilmektedir.

Tuvalet eğitiminde yapılabilecek en basit uygulama ödül panosu yöntemidir. Bu yöntemde altı kuru olan çocuklara her günde bir yıldız yapıştırılabilir. Onuncu yıldızın sonunda çocuklara ufak hediyeler alınabilir. Bu yöntem her zaman tutulan ve faydalı olan bir yöntemdir. Çocuklar tuvaleti geldiğinde beze yapmak yerine söylediklerinde de ebeveynleri onları ödüllendirmelidir. Yirmi dördüncü ayda geceleri bez bağlanırken gündüzleri bez bağlanmayabilir. Ufak kazalar olabilir ancak bu durum ebeveynleri yıldırmamalıdır. Her eğitimde olduğu gibi tuvalet eğitiminde de istikrar çok önemlidir.

Dört yaşı geçtiği halde tuvalet eğitimini tamamlayamayan çocuklar için mutlaka doktor desteği alınmalıdır. Çünkü bu durumda çocukların idrar yollarında rahatsızlık veya ciddi enfeksiyonlar söz konusu olabilmektedir. İdrar yollarındaki anomaliler de çocukların bu eğitimi başarıyla tamamlamasını engellemektedir. Eğer herhangi bir rahatsızlığı olmadığı halde çocuklar ısrarla altına yapmaya devam ediyorsa, psikolog desteği alınarak bu eğitimin tamamlanması sağlanabilir.

Tuvalet eğitimi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Özellikle çalışan anneler çocuğunu kreşe veya anaokullarına gönderecekse üç yaşında tuvalet eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Çünkü tuvalet eğitimi olmayan öğrenciler pek çok anaokulları ve kreşler tarafından kabul edilmemektedir. En azından küçük tuvalet eğitimi verilmesi şarttır. Ayrıca erken yaşta tuvalet eğitimi çocuğun gelişimi açısından da faydalı olabilmektedir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

2 commentsOn Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne zaman Verilmelidir?

  • Kızım 2 yasını henüz gecti. Tuvalet eğitimş konusunda aceleci davranmamayı 2-3 yaş aralığında tamamlamayı düşünüyorum. Sizce doğru mu?

    • 2-3 yaş arasında yayarak eğitimi tamamlayabilirsiniz. Doğru bir yaklaşım olacaktır. tuvalet eğiimi sırasında aşırı baskıcı davranmaktan muhakkak kaçınmalısınız.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017