Çocuklarda Aktif Öğrenme Nedir?

In Çocuk Gelişimi

Çocukların hayatı öğrenmelerinin en güzel ve en kalıcı yolu deneyimleyerek yani yaşayarak öğrenmedir. Buna çocuklarda aktif öğrenme adı verilir. Çocukların bir şeyleri kendilerinin yapması, kendi deneyimleri ile çözüm bulması ve kendi düşünceleri ile hareket etmesi, onların hayatı daha kolay öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Bir şeyleri kendi başarabilen çocukların öz güvenleri çok daha yüksektir ve bu durum ilerideki hayatına olumlu olarak yansıyacaktır. Çocuklarınızın spor ve okul da dahil olmak üzere pek çok alanda başarılı olabilmesini sağlamak için aktif öğrenmesine önem vermeniz gerekir.

Çocuklarda aktif öğrenme nasıl geliştirilir;

 • Çocuklarda aktif öğrenme sağlanabilmesi için ilk adım, onlara sorumluluk vermektir. Çocuklarınızı küçük sorumluluklar vererek, onların gelişimine olumlu katkıda bulunabilirsiniz.

 • Çocuklarınıza hazır oyuncaklar almak yerine, onun bir şeyleri yaparak ve emek vererek oynamasına önem verin. Örneğin; mandallardan kule yapmasına, onları sıra sıra dizmesine, evcilik için mutfaktaki tehlikesiz aletleri kullanmasına izin verin. Bunları ilk denemelerinde yapamasalar bile, kendilerine olan güvenleri artacaktır. Böylece kendi oyunlarını kendileri bulabilecek ve kendi kendilerine oyun oynayabileceklerdir.

 • Hazır oyuncaklar beyin gelişimini desteklemezken, kendi yarattıkları oyuncaklar ile öğrenmeleri, beyin gelişimleri üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

 • Çocuklarınızın kendi oyunlarını bulabilmeleri için size düşen görev onlara çeşitli sorular sorarak yönlendirmek olacaktır. Etrafınızdaki her şey çocuklar için bir öğrenme aracıdır ve her şey aslında onlar için bir oyuncaktır. Bu nedenle onlara sorular sorarak yönlendirmeye çalışmanız, aktif öğrenme üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

 • Çocuklarınızı çözüm üretmeleri için sorular sorarken evet ve hayır cevabı olan sorulardan kaçınmalısınız. Ona ucu açık olan soruları sorarak düşünmesini ve düşüncelerini geliştirmesini sağlamalısınız.

Çocuklarda aktif öğrenme faydaları nelerdir;

 • Çocuklarda aktif öğrenme onların gelişimini olumlu etkiler.

 • Çocukların problem çözme becerileri gelişir.

 • Çocukların kendine olan güvenleri artar.

 • Okul hayatı başta olmak üzere tüm yaşamı olumlu etkilenir.

 • Çocukların başaramayacağı şeyleri bile yapabilmek için istek göstermeleri sağlanır.

 • Soru sorma ve dinleme becerileri gelişir.

 • Problemler karşısında hızlı düşünme ve çeşitli alternatifler üretme becerileri gelişir.

Ebeveynler olarak yapmanız gereken çocuklarınızı doğru yönlendirmek olacaktır. Onları bazen sözlü olarak yönlendirmeniz bile, çeşitli fikirler üretebilmesine katkı sağlar. Bu da çocuklarda aktif öğrenme üzerinde olumlu etki yaratır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017