Çocuklarda Anaokulu Neden Önemlidir

In Çocuk Gelişimi

Çocuklar en güzel gelişimlerini 0-6 yaşarasında öğrenirler. Bu dönem beyinlerinin her şeyi bir kaset gibi kaydettiği ve pek çok becerilerini geliştirdikleri dönemdir. Çocuklarda anaokulu, bu gelişimlerini iyi bir şekilde tamamlayabilmeleri açısından çok önemlidir. bu nedenle çocuklarınızı 3 yaşından itibaren anaokuluna göndermenizi tavsiye ederiz. Çünkü aile eğitimi bu gelişimler üzerinde yetersiz kalmaktadır. Peki anaokulundan çocuklar ne gibi fayda sağlarlar, burada neler öğrenirler? Bunları detaylı şekilde açıklayalım.

Çocuklarda anaokulu faydaları nelerdir?

 • Çocukların anaokulunda alacakları eğitimler, uzun vadede yani ileriki hayatlarında üretken, yaratıcı ve sorun çözme eğilimi yüksek kişiler olmalarını sağlar.

 • Çocukların başarılı bir ilköğretim hayatı olması için okul öncesi eğitimle yani anaokulu eğitimiyle zihinsel gelişimlerini tamamlaması önemlidir. Çocuklarda anaokulu eğitimleri, başarılı bir ilköğretim hayatı için kesinlikle gereklidir.

 • Çocuklar bu eğitimler sayesinde paylaşmayı, birlikte yemek yemeyi ve birbirleri ile konuşmayı öğrenirler.

 • Kendilerine sosyal çevre edinerek, öz güveni yüksek kişiler olarak yetişirler.

 • Anaokulunda aldıkları resim, boyama, oyun oynama gibi etkinlikler ile pek çok motor becerilerini geliştirirler.

 • Aynı yaştaki diğer çocuklarla çatışmayı, kendi problemlerini kendileri çözmeyi, kendilerini ne zaman korumaları gerektiğini ve diğer çocukların haklarına saygı göstermeyi öğrenirler.

 • Anne ve babadan ayrı kalarak kendine zaman ayıran çocukların kendilerine olan güvenleri artar ve kendi başlarına oyun oynayabilme gibi özellikleri gelişir. Yani anaokuluna giden çocukların bağımsızlık duyguları gelişir ve bu çocuklar kendi kendine yetebilmeyi öğrenir.

 • Çocuklar anaokulu ile koşma, zıplama tırmanma, zıplama gibi kaba motor becerilerini geliştirir.

 • Çocuklarda anaokulu eğitimleri dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştirir. Bu sayede çocukların beyinleri de gelişir.

 • Çocukların genel sorunları olan hırçınlık, çok konuşma, öfke, aşırı hareketlilik gibi sorunlar da anaokulu eğitimleri aşılabilir.

 • Çocukların anaokulunda yaptıkları taklitler, canlandırmalar ve hayali oyunlar sayesinde hayal güçleri gelişir. Hayal gücü gelişmiş olan çocukların becerileri de yüksek olacaktır.

 • Anaokulundaki çocukların çok büyük bir kısmı sürekli diyalog kurduğu için dil becerilerini de geliştirecektir.

 • Zihinsel olarak pek çok aktivite yaptıkları için matematik ve bilim becerileri kazanacaktır. Bunlar ise yaratıcı olmalarını sağlayacaktır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017