Çocuklarda Beslenme ve Zeka Gelişimi

In Bebek Gelişimi

Beslenmenin insan gelişimi üzerindeki etkisi bilim adamları tarafından pek çok araştırmada ortaya konmuştur. Beslenmenin kalitesi, sadece fiziksel gelişim kısmında değil, bebeklerde ve çocuklarda zeka gelişimi konusunda da  destekleyicidir. Anne sütü çocukların zeka gelişimi için en temel besindir. Diğer yiyeceklerde bulunamayan pek çok kombine vitamin ve mineral anne sütünde bulunmaktadır. Bu yüzden son dönemlerde bilim adamları anne sütünün iki yaşa kadar tüm çocuklara verilmesi konusunda ısrar etmektedir. Belirli sebeplerden dolayı anne sütü alamayan çocuklarda ise mutlaka inek sütüne devam edilmelidir.

Süt, hem kemik gelişimi hen de zeka gelişimi için faydalıdır.

Çocuklarda altıncı aydan sonra ufak da olsa ek gıdalara başlanılabilir. Bu ek gıdalardan en önemlisi yumurtadır. Alerjisi olmayan çocuklarda ilk etaplarda yumurtanın beyazı, daha sonraki dönemlerde ise hem sarısı hem beyazı verilebilir. Yumurta çatal yardımı ile püre haline getirilerek verilmelidir. Bu sayede sindirimi daha kolay olmaktadır.

Çocuklarda zeka gelişimini destekleyen bir diğer ek gıda kemik ve et suyudur. Yiyeceklere koyulan kemik veya et suları insan beyninin desteklenmesini sağlamaktadır. Algı gelişimi, düşünme ve mental gelişim için sekizinci aydan sonra çorbalara mutlaka kemik suyu koyulmalıdır.

Çocuğunuz yoğurttan hoşlanıyorsa günde bir öğünde yoğurt tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ancak yoğurdun taze olması ve mümkünse ev yoğurdu olması gerekmektedir. Yoğurt kemik ve beyin gelişimi açısından önem arz eden bir yiyecektir.

DHA ve EPA gibi Omega 3 yağlarını yalnızca balıklar ihtiva eder.

Meyve ve sebze püreleri, çocuğu reddetmeyen anneler için önemli bir gıda olmaktadır. Tat duygusunun oluşması için erken yaşlarda verilebilir. Ancak pek çok yiyeceğin aynı anda karıştırılıp verilmesi uygun değildir. Böyle bir uygulama çocuğun tat duyusunun oluşmasını engeller.

Omega 3 yağları ihtiva eden besin maddeleri de bebeklerde ve çocuklarda zeka gelişimi için olmazsa olmaslardandır. Özellikle Omega 3 türlerinden olan EPA ve DHA balıklarda bol miktarda bulunur. Omega 3 ihtiva eden deniz balıklarının haftada iki defa tüketilmesi bebeklerde zeka gelişimi konusunda önemli katkılar sağlayan besinler arasındadır. Ancak ilk zamanlar derin su balıklarından ve büyük balık tüketiminden kaçınılması faydalı olacaktır. Bu balıklarda civa miktarı yüzey balıklarına ve küçük balıklara göre fazladır.

.
Kuruyemişler vitamin ve minerallerin yanında omega 3 içerir.

Yine 1 yaşından sonra tüketilen kuru yemişler ve özellikle ceviz zeka gelişimi için olumlu katkılar yapan besinlerdendir. Ceviz doymamış yağ asitleri ALA (Alfa lionelik asit – Omega 3 türü) açısından zengindir. Ceviz içerisinde bulunan diğer vitamin ve mineraller de bebeğin hem zeka hem de fiziksel gelişiminde önemlidir.

Zeka gelişiminde çocuklara yedirilmesi gerekenler kadar, yedirilmemesi gerekenler de önemlidir. Çocukların zeka gelişiminde çok fazla iyot içeren tuzlar zeka geriliğine neden olur. İyotsuz tuzlar da çocukların gelişimi için uygun değildir. Sağlıklı olan tuzlar belirli oranda iyot içeren sofra tuzlarıdır.

Çocukların zeka gelişimi için şekerden tamamen uzak durulmalıdır. Yapılan araştırmalarda fazla şeker tüketiminin çocuklarda zeka geriliğine neden olduğu gözlemlenmiştir. Saf şeker dışında, şeker içeren gıdalar ve paket ürünlerin de mümkün olduğunca tercih edilmemesi gerekmektedir. Paket ürünlerin tümü için bu kural geçerli olsa da, en çok kaçınılacak gıdalar MSG (Mono Sodyum Glutamat) içeren gıdalardır. MSG anne karnında dahi zeka geriliğine neden olmaktadır. Bu yüzden etiketinde MSG yazan ürünlerden uzak durunuz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Çocuklarda Beslenme ve Zeka Gelişimi

  • Kuruyemiş gerçekten mineral ve diğer besinler konusunda faydalı. Ancak dikkat edilmeli verilirken. Allah korusun nefes yoluna kaçabilir. Rendeleyerek vermek iyi bir çözüm…

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017