Çocuklarda Boğmaca Nedir, Neden Ortaya Çıkar

In Çocuk Sağlığı

Çocuklarda öksürük çok fazla görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre her 100 çocuktan 35’inde öksürük görülmektedir. Bu öksürük üst solunum yolu enfeksiyonu gibi basit ve geçici bir hastalık sonucu oluşabileceği gibi daha önemli ve risk taşıyan hastalıklar nedeniyle de oluşabilir. Bu noktada önemli olan öksürüğün nasıl ilerlediğidir. Çünkü bir öksürük ile tanı yapılması mümkün değildir. Ancak boğmacanın tespit edilmesi çok kolaydır. Boğmaca da öksürük şiddetli ve süreklidir. Öksürük sırasında insanlar nefes almakta çok zorlanır ve nöbet bitiminde nefes alınırken ortaya değişik bir ses çıkar. Bu ses yoğun hırıltı şeklindedir. Boğmaca genellikle çocuklarda ve bebeklerde görülen bir hastalıktır. Çocuklarda boğmaca hastalığının görülmemesi için aşı yapılması gerekir.

Çocuklarda boğmaca nedir ve nasıl bulaşır;

Boğmaca hastalığı öksürük ile kendini gösteren mikrobik bir hastalıktır. Bu hastalığa Bordetela adı verilen mikrop neden olmaktadır. Bu mikrop sadece insanda görülür ve oldukça bulaşıcıdır. Bulaşma kanalı ise damlacık yoluyla olur. Hastalığın bulaşıcılığı ortaya çıkmasından itibaren 30 ya da 40 gün daha devam etmektedir. Bu hastalığın bir kere ortaya çıkması, vücudun bağışıklık kazanması için yeterlidir. Hastalık vücuda girdikten sonra doğal bağışıklık oluşur ve bir daha vücuda giremez.

Çocuklarda boğmaca nasıl önlenebilir;

Çocuklarda boğmaca hastalığının önlenebilmesi için bebeklikten itibaren aşı yapılması gerekir. Bu aşının ömrü 7 ya da 8 yıldır. Bu süreden sonra tekrar aşı yapılması gerekir.

Çocuklarda boğmaca belirtileri nelerdir;

Boğmacanın belirtileri belirli aşamalarda incelenmektedir.

  • İlk dönemlerde genellikle soğuk algınlığı belirtileri ile aynıdır. Bu dönemde hapşırma, hafif ateş, mide bulantısı ve öksürük görülür. Bu dönem 10 ya da 15 gün sürmektedir.

  • İkinci dönem ise hastalığın belirtilerinin arttığı dönemdir. Bu dönem içinde öksürük miktarı artar ve bu dönem yaklaşık 1,5 aya kadar uzayabilir. Bu dönemde günde 20 defa öksürük atakları olabilir. Bu öksürükler genellikle sert ve yoğundur. Bu nöbetlerin sonunda ise oksijenin eksik kalmasından dolayı derin nefes alma ihtiyacı görülebilir. Çocuklarda boğmaca hastalığını bu döneminde görülen öksürükte morarma, mide bulantısı ve kusma görülebilir.

  • Üçüncü ve son dönem ise hastalığın iyileşme dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde öksürük genellikle şiddetini azaltır. Bu dönem de yaklaşık 1 ay kadar sürmektedir. Hastaya hastalığın bittiği döneme kadar antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ancak hastalığın önlenmesinin en güzel yolu bebeklikten itibaren aşı yapılmasıdır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017