Çocuklarda Bronşit Tehlikesine Dikkat

In Çocuk Sağlığı

Kış aylarının gelmesi ile birlikte çocuklarda öksürme başlar. Özellikle ana okulu çağındaki çocuklarda sürekli öksürme ve sık sık hastalanma görülür. Bu öksürükler geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli ise de hem anne hem de çocuk için sıkıntılı günler başlıyor demektir. Çocuğunuz bu şekilde öksürüyorsa kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir çünkü günümüzde çocuklarda bronşit hastalığı baş göstermiştir ve giderek yayılmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için ise ne olduğunu anlamak gerekir.

Bronşit nedir;

Bronşit, akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin iltihaplanması anlamına gelir. Bu hastalığa maruz kalan çocuklar sıklıkla öksürürler ve renkli balgam çıkarırlar. Bronşit akut ve kronik olarak ikiye ayrılmaktadır.

 • Akut bronşit; genellikle bir hafta içinde iyileşen ve soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen bronşit çeşididir. Bu bronşit diğer akciğer enfeksiyonlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Sıklıkla görülen bronşit çeşididir ancak çok dikkat edilmesi gerekir. Sürekli tekrarladığı durumlarda, kronik bronşite çevirebilir. Akut bronşitin altında yatan neden astım da olabilir. Bu nedenle nasılsa geçer diye bakılmamalı ve mutlaka altında yatan neden araştırılmalıdır.

 • Kronik bronşit ise; genellikle yetişkinlerde görülen ve sigaraya bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Sürekli tekrar eden bronşite verilen isimdir. Kronik bronşit oldukça ciddidir ve bronş tüplerinin sürekli olarak iltihaplanması sonucunda oluşur. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Bronşit belirtileri nelerdir;

Çocuklarda bronşit belirtileri şu şekilde açıklanabilir;

 • Oluşan öksürük 3 haftadan fazla sürer.

 • Öksürük sonucunda oluşan balgam beyaz renkli ya da sarı olabilir. Bazen de kanlı olarak gelebilir.

 • Bronşit sonucunda oluşan öksürük gece uykularından uyandırır.

 • 38 dereceden yüksek ateş oluşur.

 • Çocuklarda göğüs ağrısı ve nefes sıkışması görülür.

 • Hırıltılı solunum ile birlikte yorgunluk görülür.

Çocuklarda bronşit nedenleri nelerdir;

 • Çocuklarda bronşit genel olarak akut şekilde görülür. Bunun en büyük nedeni ise virüslerdir. Genellikle gribal enfeksiyonlar sonucunda oluşan virüsler sonucunda gelişmektedir.

 • Yetişkinlerde görülen kronik bronşitin en büyük nedeni ise sigaradır. Bunun dışında kirli hava, toksik gazlar ve iş ortamı bronşitin gelişmesine katkıda bulunan etmenlerdir.

 • Klimalar ve astım, zatürre gibi hastalıklar da bronşitin nedenleri arasında yer alır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017