Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

In Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı

Demir eksikliği son yıllarda çocukların sağlığını ciddi boyutlarda tehdit eder hale gelmiştir. Uzmanların da ilgisini çekmekte olan bu durum hakkında belirtilerin neler olabileceğine değineceğiz. Böylelikle sizler de çocuklarınızda belirteceğimiz durumları yaşamanız halinde hemen uzman bir doktora göstermeli ve demir eksikliği tedavisi için önemli adımları atmalısınız.

Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Her ne kadar önemsiz bir durum gibi görülse de, çocukların sağlığında ağlama krizlerinden, gelişme bozukluklarına kadar çeşitli sorunlara yol açan demir eksikliğinin belirtilerini sizlerle paylaşacağız.

  • Yaşıtlarına göre daha mı zayıf?

Güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve yavaşlama anlamında yaşıtlarına göre daha alt seviyelerde kalıyorsa çocuklarınızda demir eksikliğiyle karşılaşabilirsiniz. Çünkü çocuğunuzun tüm vücut mekanizmasını olumsuz etkileyebilecek boyutlara ulaştığı görülmektedir.

  • Cilt renginde ve tırnaklarında değişimler var mı?

Demir eksikliği yaşanması halinde çocukların cilt renklerinin solacağını görürsünüz. Ayrıca ağız kenarında çatlamaların meydana gelmesi ve tırnaklarda şekil bozukluklarıyla birlikte kırılmalar da demir eksikliği durumunda çocuklarda sıkça görülen şikayetlerdendir. Çocuğunuzun gözünün içerisine baktığınızda, beyaz kısım için mavi renklerde değişimlere şahit oluyorsanız, sizler de hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora göstermelisiniz.

  • İştah sorunları yaşıyor musunuz?

Saymakla bitmeyecek kadar fazla olan demir eksikliği şikayetlerinde baş dönmelerinden kulak çınlamalarına, dil yapısında bozukluklardan yutarken ağrı duymaya, iştahsızlığa ve kabızlığa kadar çeşitli sorunlar da bulunmaktadır. Nefes almada güçlük çekebilecek kadar ilerleyen demir eksikliğinin çocuklarda yaşam kalitesini oldukça düşürdüğünden söz etmek mümkündür.

  • Öğrenme güçlüğü mü yaşıyor?

Çocuklarınızın davranışlarını bir süredir takip ediyorsanız, demir eksikliği ile birlikte bazı aktivitelerinde gecikmeleri görebilirsiniz. Otururken, yürürken, konuşurken veya yemek yerken yaşıtlarına göre öğrenme güçlüğü çekmesi ve gecikmesi, demir eksikliğinden kaynaklanan sorunlar arasında yer almaktadır.

Çocuklarda demir Eksikliği İçin Ne Yapılmalı?

Yukarıdaki şikayetlerle birlikte demir eksikliği olduğu anlaşılan çocuklarınızın beslenmesinde bazı değişiklikleri yapabilirsiniz.
Yapılan çalışmalarla da ortaya çıkan sonuçlarda et, yumurta veya çeşitli hayvanlar ürünlerin sütle birlikte alınmasının demir emilimini etkilediği yönünedir. Ancak yeşil sebzelerin, yoğurt gibi besinlerle birlikte alınması esnasında, ekstra olarak C vitamini bakımından zengin bir içeceğin de alınması demir dengesini düzenleyecektir.
Buna benzer değişiklikleri uzman doktorlardan öğrenebilir ve siz de gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

2 commentsOn Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  • 15 aylık kızımda da bazı belirtiler var. Özellikle çok iştahsız. sizce demir eksikliği olabilir mi.

    • İştahsızlık bir çok nedenle olabilir. Bunlardan bir tanesi de demir eksiklğidir. En sağlıklı çözüm doktor yardımı almak ve nedeni belirlemektir.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017