Çocuklarda Dil ve Konuşma Bozukluğu

In Bebek Sağlığı

Çocuklarda dil ve konuşma bozuklukları halk içinde aynı sorunlar olarak bilinsede aslında tıpta farklı kavramlardır.  Bir çocuk konuşma seslerini, kelimeleri doğru ve akıcı bir şekilde çıkaramıyorsa buna konuşma bozukluğu, Eğer başkasının anlattığını anlamıyorsa yada kendi duygu ve düşüncelerini ifade edemiyorsa buna da dil bozukluğu denir.

Bebeklerde iletişim anne karnındayken başlar. Bebekler dışardaki birçok sesi duymaya başlar ve doğduktan sonra ise farklı yollar ile iletişime geçer derdini anlatmaya çalışır. Sevmediği yada hoşlanmadığı durumlarda ağlayarak tepki gösterirken, hoşlandığı ve mutlu olduğu anlarda agular ve gülücükler saçar etrafa.Tam anlamı ile gerçek sesleri çıkarmaya başlaması ve konuşma ifade etme gayreti 10-18 aylar arasında olmaktadır.İlk anlamlı kelimeleri 1 yaşından sonra çıkarmaya başlar.18 ay itibariyle anlamlı cümleler kurmaya başlayabilirler. Bu dönem çocukların sözcük dağırcıklarının hızla geliştiği bir dönemdir. Peki 2,5 – 3 yaşında olupta hâla derdini anlatamayan, kelimeleri tam çıkaramayan ve cümle kuramayan çocuklar için nasıl bir yol izlenmelidir?

Halk arasında, çocuklarda geç konuşma durumlarında çocuk özellikle erkek ise “erkekler geç konuşur” yada “zaten amcası , dayısı vs de geç konuşmuştu” gibi anneyi telkin etme yönünde oluyor. Yani hiçbirşey yapmadan beklemesi yönünde yönlendirmelerle aslında çocuğa en büyük haksızlık yapılmaktadır. Bu durumda olan çocuk için öncelikle pedagog, çocuk doktoru ve psikolog gibi doktorlardan yardım alınmalı, konuşma geriliği yada konuşma bozukluğunun altındaki nedenleri bulmak için çaba sarfedilmelidir.

Konuşma geriliği, konuşma bozukluğu ve geç konuşma nedenleri nelerdir?

Öncelikle bebek sağlığı, işitme kaybı yönünden değerlendirilmelidir. Bu amaçla ilk yapılması gereken işlem çocukta veya bebekte işitme kaybı olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla işitme testi yapılmasıdır. Bu amaçla farklı testler mevcut olsa da çocuklarda ve bebeklerde yapılacak ilk işitme testi “otoakustik emisyon testi” dir. Testte sorun yoksa farklı nedenlere odaklanılmalıdır.

Genelde konuşma bozukluğu ve konuşma geriliğinin altında psikolojik nedenler yer almaktadır. Çocukluk döneminde ebeveynler tarafından şiddete maruz kalmış, kötü davranılmış, korkutulmuş ve duygusal yönden ihtiyaçları karşılanılmamış çocuklarda bunun sonucu olarak dil sorunları yaşanmaktadır. Duygusal yönden ihtiyaçları karşılanmamış ve şiddete maruz kalmış çocuklar için bulunduğu ortamın değiştirilmesi ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması dil gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Konuşma ve dil bozukluğunun başka bir nedeni kalıtsal faktördür. Dil bozukluğu olan anne, baba yada kardeşe sahip çocuklarda normal diğer çocuklara göre dil bozukluğu görülme durumu daha yüksek olmaktadır. Bunun için ebeveynlerinyapılabileceği tek şey çocuğun iletişim becerisinin arttırılmasına katkı sağlamaktır.

Yine bazı durumlarda bebeklerde ve çocuklarda konuşma geriliğine, çocuklarda geç konuşma durumlarına sebep olabilmektedir. Örneğin “otizmli çocuklarda” konuşma gerilikleri ve konuşma bozuklukları görülmektedir.

Her çocuğun gelişim eğrisi farklıdır. Kıyaslama tabiki doğru bir yaklaşım değildir. Fakat çocuklarda konuşmanın gecikmesi göz ardı edilmemelidir. İlerdeki yaşamında dil gelişimine olumsuz etkileri olacağı unutulmamalıdır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017